Že to s mediální proslulostí Jana Kavana nebude mít vláda Miloše Zemana jednoduché, se dalo čekat od začátku. Ministrů, kteří v mládí donášeli na své spolužáky úředníkům totalitního státu, přece jen není ani v postkomunistických vládách nijak mnoho. Bylo tudíž jasné, že Kavanovu minulost budou média probírat velmi podrobně. Ministr kultury a Kavanův přítel Pavel Dostál se však rozhodl toto fátum změnit. A šel na to jednoduše: autory prvního kritického příspěvku na téma Kavan - reportéry televizního pořadu Nadoraz - prostě udal nadřízené Radě České televize a požádal ji o zásah. Členové rady panu ministrovi obratem vyhověli. Reportáž označili za „kampaň“ snažící se Kavana kompromitovat, vyzvali televizi k omluvě a naznačili, že by bylo nejlépe, kdyby pořad Nadoraz úplně zmizel z obrazovky. Šéf České televize Jakub Puchalský se za práci svých lidí postavil napůl: doporučovanou omluvu ministrovi sice odmítl, slíbil ovšem, že se nad úrovní pondělního kontroverzního pořadu ještě zamyslí.

Uhlovo tajemství

V dějinách české polistopadové žurnalistiky se ještě nestalo, aby člen vlády prosazoval tak cenzorský a arogantní postup proti nezávislému veřejnoprávnímu médiu. Jaký k tomu vlastně měl ministr kultury důvod? Pořad Nadoraz v pondělí 27. července konfrontoval Kavana s obsahem agenturního spisu vypovídajícího o jeho udavačském angažmá na studiích v Londýně koncem šedesátých a počátkem sedmdesátých let. Ze spisu jasně vyplývá, že Kavan špicloval své…

38.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte