Výkonná rada Občanské demokratické strany schválila před týdnem výsledky tzv. forenzního šetření stranických financí. Nebylo to veselé čtení a rada se pak také za „chyby ve financování“ omluvila všem příznivcům a členům. Představitelé ODS zároveň dali na vědomí, že touto omluvou pro ně dlouhý skandál kolem stranických peněz skončil: více ho rozkrýt prý není v jejich silách, pokračovat už může jen policie. Ale i policie je, zdá se, s vyšetřováním nezákonných finančních machinací Klausovy strany tak trochu v koncích.

Dobrák Otto

Zopakujme si pro pořádek dosud jasně prokázané skutečnosti. Na podzim loňského roku se tehdejší hlavní manažer ODS Tomáš Ratiborský na jednání výkonné rady prořekl, že by strana mohla disponovat v zahraničí jistými finančními zdroji. Šlo prý zhruba o sto sedmdesát milionů. Před policií to dosvědčili členové rady Kondr, Honajzer a Stráský - ani jeden z nich ale netvrdí, že by byla řeč o nějakém tajném stranickém kontu.Důvěryhodnost stranických financí byla podezřením na zahraniční konto naprosto zpochybněna. V lepším případě by šlo o masivní daňový únik, v horším o praní peněz nabytých třeba z úplatků. ODS ve snaze o nápravu reputace požádala začátkem letošního roku auditorskou společnost Deloitte & Touche o hloubkovou prověrku svých financí. Z „hloubky“ záběru, do něhož měly být původně zahrnuty i soukromé účty stranických šéfů, nakonec sešlo. Nicméně Deloitte & Touche předložila koncem května zprávu, ze které vyplývalo,…

36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte