Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Vraždit se musí umět

Zabít Roma se v Česku pomalu stává nevinnou, úřady tolerovanou kratochvílí. Zatím naposled si to vyzkoušela čtveřice mladíků, kteří před dvěma měsíci v Orlové kvůli barvě kůže ukončili život náhodného kolemjdoucího. Vyšetřovatel věc prozkoumal a zjistil, že se vlastně nestalo nic vážného: obětí byl jenom „cikán“, a navíc přiopilý. Policie čin překvalifikovala na lehké zdravotní ublížení s rasovým podtextem a státní zástupce tři mládence obratem propustil z vazby (čtvrtý zůstává za mřížemi proto, že má na krku ještě jedno rasové napadení).

Půllitrem do zad

Průkopníkem karvinského přístupu je bezpochyby východočeský státní zástupce Miroslav Antl. Ten letos počátkem léta přišel v podobném případu s převratným stanoviskem: vrchlabskou Romku Helenu Bihariovou nezabili rasisté, kteří ji v únoru nahnali do rozvodněného Labe, ale vrahem je řeka sama. Podle Antla je totiž prokázáno (neboť mu to přece řekli sami pachatelé), že nikdo z mužů nechtěl Bihariovou zabít, a už vůbec ne z rasistických pohnutek. Jim šlo jen o to, aby se „ta černá děvka umyla“. Že ji přitom strhl ledový proud, je jiná věc.V Orlové se stalo vlastně totéž - až na to, že zde nebyla zabijákem řeka, nýbrž rušná silnice. Právě po ní se sedmnáctého května po půlnoci vracel domů Milan Lacko se svou dcerou a jejím přítelem, které krátce předtím vyzvedl u chlapcovy matky. Cestou kolem hospody Na Malce si Romů všimla skupina holých lebek užívajících si v restauraci sobotní večer. "Hele negři,…

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

Martin Kontra
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 391
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte