Před obchodem ve Skuhrově nad Bělou stojí dva muži v gumácích a montérkách a sledují bagr nakládající bahno na korbu náklaďáku. „Jsou tady hodný lidi,“ říká jeden z nich. „Hned ráno jich přišlo víc než dvacet a pomohli nám uklízet vodu a bláto.“ Je čtvrtek večer, třiadvacátého června. Včera nad ránem se přes Skuhrov a dalších dvacet obcí v okrese Rychnov nad Kněžnou a Náchod přehnala velká voda. Říčky Bělá, Zlatý potok a Dědina zaplavily během několika hodin asi sto čtverečních kilometrů, strhly sedm silničních mostů, zřítil se kamenný železniční most. Záchranáři napočítali čtyři mrtvé (v sobotu stoupl počet na šest).

Ustroj se a jdem

Ve vyplavené části Skuhrova je v deset večer ještě rušno. Za otevřenými okny a dveřmi pomalu končí stěhování nábytku, promočených koberců a prádla. Podlahy jsou sice mokré a zašlapané, ale vrstva bláta už je pryč. Na schodech jednoho z domů leží několik umáčených kaktusů. „Patří sousedovi, měl je venku ve skleníku,“ říká mladá žena. „Celý život je sbíral, a teď mu z nich nezbylo vůbec nic.“ Zahrady, přes které se rozvodněná Bělá valila, se změnily k nepoznání. Na jemném bahně se vrší kupy dřeva a tlusté klády, zelená škodovka se zabořila vedle několika velkých sudů.V předsíni malého přízemního domku stojí dvě ženy. Povídají si o tom, co před několika hodinami prožily. „Byla bouřka, děti se vzbudily, ale nenapadlo je probudit mámu nebo tátu,“ vzpomíná manželka skuhrovského starosty Helena Bukovská. "Vyburcovali nás…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte