Před čtyřmi týdny převzalo předsednictví Evropské unie poprvé Rakousko. Poté se rakouští představitelé nechali slyšet, že „svůj“ půlrok v EU využijí i k tomu, aby prosadili společné standardy pro bezpečnost jaderné energetiky. V téže době ožil na stránkách nejen skandinávského tisku (viz také britský The Economist) spor mezi Kodaní a Stockholmem o švédskou jadernou elektrárnu Barsebäck. Tato kauza je zajímavá i pro Prahu a Bratislavu. Rakušané se totiž mohou ptát: Požadují-li Dánové zastavení švédské jaderné elektrárny vybudované na bázi moderní západní technologie, proč bychom my nemohli žádat totéž po Češích a Slovácích, kteří v Temelíně a Mochovcích vycházejí z technologie ruské? Paralela ovšem není přímočará.

Do 1. července…

Na švédském pobřeží Öresundu, mořské úžiny oddělující Švédsko a Dánsko, leží jaderná elektrárna Barsebäck. Za jasného počasí nelze její typickou siluetu z 23 km vzdálené Kodaně přehlédnout. Snad právě tato viditelnost způsobila, že Barsebäck je už od uvedení do provozu v polovině 70. let Dánům trnem v oku. Letos 1. července se měli konečně dočkat. V prosinci 1997 totiž švédský parlament Riksdag rozhodl, že nejpozději toho dne bude odstaven první ze dvou barsebäckých reaktorů. Oba reaktory nicméně stále fungují a uzavření elektrárny je v nedohlednu.Roční produkcí elektřiny okolo 9 TWh je Barsebäck srovnatelný s Temelínem (plánovaná roční produkce 11 TWh). Odstavení jeho prvního reaktoru se mělo stát důležitým krokem v…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte