V polovině schůze poslaneckého klubu ODS, na které se rozhodovalo o dalším osudu Rumlových a Pilipových „pučistů“, vyšel ze dveří zasedací místnosti expremiér Václav Klaus. „Ne, ne, nic vám neřeknu,“ mával odmítavě rukama směrem ke klubku asi třiceti novinářů hladových po jakékoli zprávě, co se děje uvnitř. Přesto se rozsvítila světla a spustily kamery. Klaus vytáhl mobilní telefon, přiložil si jej k uchu a s úsměvem pózoval. V tu chvíli vstoupil do foyeru za zády novinářů ministr financí Ivan Pilip. Kdosi prohodil „Pilip“, kamery, světla a novináři se okamžitě otočili za novým cílem. Klaus zůstal opuštěn v šeru a na špičkách vyhlížel, kdo jej připravil o přízeň médií. Po chvilce s kroucením hlavy odešel.

Situace dokonale dokumentuje daný stav věcí: Klaus už na scéně není bezkonkurenčním suverénem a jeho strana se rozpadá. Během zmíněné schůze klubu však vyšlo najevo, že rebelové nejsou zdaleka jednotní a nemají ani valnou představu, co podniknou dál.

Pro Klause i pro Pilipa

„Bude to tvrdé. Připravuji se na civilní povolání,“ žertoval při příchodu na jednání klubu stoupenec Rumlovy platformy Robert Kolář a ukazoval přitom na nášivku své bundy „Czech ski club“.

V první etapě jednání se ale zdálo, že Kolářovy obavy byly zbytečné: Klausovi odpůrci vykazovali převahu. Znatelnou většinou smetli hned na počátku návrh „zdravého jádra“ na odvolání předsednictva klubu. Jeho členové totiž bez ohledu na opačný názor vedení strany podpořili vstup…

v03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2744

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte