0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Téma11. 1. 199817 minut

Co dlužíme svým Romům

Víte, proč bere Kanada naše cikány? Protože z nich dělá hokejové puky. Vtipů na téma romský exodus z Česka lze v tuzemských hospodách zaslechnout více, všechny ale mají jeden společný rys: „cikán“ je v nich představován jako vcelku bezcenný odpad, jehož vývoz do ciziny jen ulehčí život tzv. slušným lidem. Českému rasismu jako by svitla nová naděje: abychom se Romů zbavili, není třeba je přímo hubit. O to jsme se koneckonců už jednou pokusili a moc to nepomohlo. Proto je lepší vytvořit zde Romům takové podmínky, aby raději odešli sami. Žádná škoda.

Místo Johna Marian

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Začněme exotickým příběhem. Mladá, půvabná dívka se vrací domů z prázdninového výletu na Havaj se dvěma zprávami: za prvé se bláznivě zamilovala a za druhé si chce svého miláčka okamžitě vzít. Rodiče jsou poněkud překvapeni, nicméně nečekané štěstí dceři přejí. Šok přijde až v okamžiku, kdy budoucí zeť přijde na návštěvu. Přestože je totiž John Wayne Prentis uznávaný lékař s vybraným vystupováním, má jeden nepřehlédnutelný rys: je to černoch. Dívčin otec (šéfredaktor významného listu) i matka (majitelka renomované galerie) se vždy považovali za liberály a svou dceru odmala učili posuzovat lidi jen podle toho, jací jsou, nikoli podle barvy kůže. Přesto je tváří v tvář smíšenému svazku jejich potomka zpočátku ovládnou dva pocity: zděšení a odpor.

Popsaný příběh se odehrál v roce 1967 v San Francisku, byť jen v představách hollywoodských scenáristů. Film "Hádej, kdo přijde na…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc