Rakousko již jedenáct let ukazuje, co se stane, když jedna extrémní či populistická strana stabilně získává takový podíl hlasů, že nutí pravici a levici do velké koalice. Už od roku 1987 musí vládnout lidovci a sociální demokraté společně, už od roku 1987 se v Rakousku rozvíjí tzv. proporční demokracie, tedy situace, kdy si dvě velké vládnoucí strany „propachtují stát“ (viz rozhovor v Respektu č. 28/98). Jednoznačnou příčinou byl úspěch Svobodné strany Rakouska (FPÖ) populisty Jörga Haidera, která se postupně propracovala přes dvacetiprocentní podporu voličů. Až do letošního května se zdálo, že tomu tak bude snad navždy. Nyní se začala její pozice rozkližovat zevnitř. Že by se blížil konec velké koalice a proporční demokracie? Na takové závěry je přes všechna publikovaná fakta ještě brzy.

Kde zůstali čistí

V pondělí 4. května bylo oznámeno zmizení poslance Národní rady za FPÖ Petera Rosenstingla, v „civilu“ hospodářského správce, i jeho sekretářky a zároveň přítelkyně. Rosenstingl po sobě zanechal hromadu dluhů - nesplacených úvěrů ve výši desítek milionů šilinků. Tento finanční žonglér na základě svých různých funkcí v FPÖ či jí blízkých organizacích po léta otevíral nové úvěry a čerpal z nich, přičemž sám často figuroval jako dlužník i ručitel. Důsledky jeho zmizení rychle nabraly omračující rozměry.Několik poslanců FPÖ bylo suspendováno,…

29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte