Květnové atomové testy Indie a Pákistánu vyvolaly celosvětový poplach a vyburcovaly nejmocnější politiky planety z letargie. Dosud mlhavá možnost, že se indický subkontinent stane dějištěm jaderné války, náhle dostala až nepříjemně ostré kontury. Poté, co se oba znepřátelení rivalové těsně po pokusných explozích počastovali nejtvrdšími výpady za posledních dvacet let, se nyní zdá, že by rádi přesvědčili svět o své schopnosti zaujmout odpovědný postoj. Indie i Pákistán vyhlásily moratorium na další atomové zkoušky, utlumily plamennou rétoriku a začaly se předhánět v nabídkách na jednání.

Všichni, nebo nikdo

Zdálo by se, že nastal vhodný čas pro jemné umění diplomacie, jak přimět jižní Asii, aby couvla z okraje jaderné propasti. Avšak vstřícnost obou zemí má své meze. Žádná z nich dosud ani náznakem nedala najevo, že by byla ochotná ustoupit ze svých stanovisek jen o píď. Dvojnásob to pak platí o vleklém přetahování o Kašmír, nejkritičtějším problému mezi Indií a Pákistánem.O počátek nové éry vzájemných vztahů se již vloni pokoušeli Naváz Šaríf a Indra Kumar Gudžrál, premiéři obou zemí. Marně. Rychle si vylámali zuby právě na Kašmíru, o který Pákistán a Indie svedly již dvě ze tří vzájemných válek. I to ukazuje, jak gigantický a zároveň choulostivý úkol se tyčí před mezinárodním společenstvím, chce-li odstranit jednu z největších hrozeb pro světovou bezpečnost.Velmoci apelují na oba znepřátelené sousedy, aby zahájili vzájemný dialog a urychleně…

26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte