V anonymním domečku v Apolinářské ulici v Praze už sedmý měsíc probíhá „roční ověřovací program“ léčebné metody, o jejímž povolení se předtím diskutovalo celých osm let. Dvaceti vybraným narkomanům, u nichž všechny předchozí pokusy o abstinenci selhaly, podávají lékaři drogu zvanou metadon, jež je náhražkou za heroin a braun.Lidé, kteří si k Apolináři každý den chodí vypít kalíšek metadonu, se na první pohled příliš nepodobají toxikomanům, jaké lze spatřit na náměstí Republiky v Praze, případně v televizi. Upravená, asi pětatřicetiletá žena, která čeká na chodbě střediska na svou dávku, však tvrdí, že po šestnácti letech závislosti na braunu vážila loni v létě osmatřicet kilo, o dvacet míň než dnes, neměla zaměstnání a o tom, jak sháněla peníze na drogu, by prý raději nemluvila. Dnes pracuje v jednom obchodě a pěje chválu na substituční program: "Metadon mi zachránil život. Jinak bych se asi ufetovala k smrti."Pokročilý heroinista žije ve čtyř- až šestihodinových cyklech, po kterých se objevují abstinenční příznaky (agresivita, hluboká deprese, fyzické bolesti) a jeho život se tak otáčí jen kolem jediného bodu: jak za každou cenu sehnat další dávku opiátu. Uživatel metadonu ztrácí o původní drogu zájem a může strávit v klidu celkem normální den - projevy abstinence se objeví až po 24 hodinách.

Kandidáti existence

Vedoucí apolinářského projektu, primář Petr Popov, se na konci ledna vrátil z třítýdenní stáže na newyorské klinice Beth Israel…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte