Nový český zákon o potravinách vyvolal rozruch. Ukládá totiž, že na dováženém zboží musí být údaje v češtině. „Inspekce nám vyřadila zboží jen kvůli tomu, že na něm byl uveden měsíc ve slovenštině,“ postěžoval si listu MF Dnes obchodní náměstek samoobsluhy Terno, jejíž prodavačky musely přepisovat august na srpen. Ještě jsou v živé paměti diskuse o slovenském jazykovém zákoně: musí se české filmy na Slovensku dabovat, nebo je lze promítat v původním znění? To vše ale bledne ve srovnání s praxí v kanadské provincii Quebec, s tamní snahou o ochranu francouzštiny.

Úřad na ochranu francouzského jazyka - podléhající quebecké vládě - je příznačně nazýván „jazyková policie“. Orwellovské výrazivo se objevuje i v článcích, které quebeckou praxi popisují. Není divu. Už proto, že samotný quebecký zákon na ochranu francouzštiny z roku 1978 nese pochmurné číslo 101. V Quebeku samozřejmě nevládne totalita, rasismus či cílená diskriminace menšin. Vidíme tam však ukázku toho, kam vede puntičkářské lpění na předpisech, což je téma zajímavé i pro nás. „Jazyková policie“, původně zbraň v boji proti nadvládě angličtiny, se v poslední době střetává i s jinými quebeckými menšinami - nejprve s židovskou a poté s čínskou komunitou v Montrealu.

Policisté s pravítkem

Koncem loňského roku popsal deník The Jerusalem Post příběh Mendyho Bersona, majitele montrealské firmy, jež zhotovuje náhrobní kameny pro židovské hřbitovy. Dotyčná firma vznikla roku 1921. Když v roce…

10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte