Nové dvojalbum Ivy Bittové a Vladimíra Václavka Bílé inferno, vydané brněnskými Indies, odkazuje určitými momenty k nejrůznějším starším projektům obou protagonistů. České i cizí básníky (s akcentem na Bohuslava Reynka) zhudebňovala Bittová na svých předchozích sólových albech. Skladbu Jidiš, která album uzavírá, zní v cyklu starých židovských písní na albu Václavkova sdružení Domácí lékař. S dětmi, konkrétně se svým dívčím sborem Lelky, pracovala Bittová na vánočním albu Kolednice; přítomnost avantgardního cellisty Toma Cory zase evokuje její (na nahrávkách nezachycenou) spolupráci s Fredem Frithem či francouzským kytaristou Ferdinandem Richardem. Enigma akustického zvuku ve skladbě Moře (na text Zuzany Renčové), kdy se sluch marně dohaduje, co to vlastně zní, zase připomíná nevyzpytatelný železný rám, který Bittová rozezvučovala na dávných koncertech s Pavlem Fajtem.

To všechno jsou odkazy k silným zážitkům z minula. A co utkví jako stěžejní, charakteristické z Bílého inferna? Snad jiskřící silové pole mezi Bittovou a Václavkem, osobnostmi, které do spolupráce vstupovaly obtěžkány bohatou minulostí a stylem, jejž si s nimi posluchači spojují. Rozdíl mezi nimi se výmluvně promítá na přístupu k Reynkovým veršům, které každý po svém zhudebňují. Václavek, spjatý s repetitivností, napjatým klidem, rozkmitanou nehybností, texty prostě nechává znít, jeho hlas je pevně předkládá, aniž by chtěl přidávat akcenty a interpretaci. Ani Bittová, v jejímž podání se toho „děje“…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte