Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Pimprlata na zámku

Největší polistopadový lidový seriál Život na zámku (26 dílů), vyrobený v České televizi, má za sebou první recyklaci. A jak to tak bývá, dalších třináct dílů na sebe nenechalo čekat déle než rok, takže už od tohoto týdne lze trnout, jaké zvraty vnese do děje například dávno dopředu ohlašovaná účast první dámy státu. Tvůrci seriálu se nikdy netajili tím, že jejich ctižádostí je navázat na tzv. dietlovskou školu českého televizního „eposu“. Soudě podle sledovanosti se dílo podařilo, ovšem gratulovat věru není k čemu. Dietlovy seriály tvoří estetickou kapitolu samu pro sebe, v etických důsledcích však šlo o mimořádně účinnou a špinavou formu režimní propagandy, případ od případu se lišící jen mírou skrytosti (Nemocnice na kraji města), respektive otevřenosti (téměř všechny ostatní - vzpomeňme, že cílem Muže na radnici bylo připravit souhlas lidu s barbarskými demolicemi v historických jádrech našich měst). Zároveň však Dietlovi nebylo možné upřít tzv. profesionální zručnost, šikovnost, konstrukční fortelnost. Hodí se tu připomenout úvahu kritika Jana Lopatky, zda je „lepší napsat špatnou věc špatně, nebo dobře“. Myslí tím, že špatná, nemravná věc se „v šikovné verzi prozrazuje úhrnnou prázdnotou a lží, ve špatné verzi úhrnnou prázdnotou a lží, prošpikovanou místo tzv. dobrých nápadů a anekdot banalitami nebo sekvencemi jako z jiné planety, ale to podstatné zůstává, hloupost a lež se neztratí, jinak by se Lomonosov obrátil v hrobě naruby a vyrušil by i Lavoisiera“ (in…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.