Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Nespekulovat, ale jednat

„Kdo jednou odkládá, odkládá možná navždy,“ říká Helmut Kohl na adresu startu společné evropské měny. Po zásadním summitu Evropské unie (EU) v Amsterdamu se zdá, že termín zavedení eura se podaří dodržet. Ale reforma rozhodovacích mechanismů v Unii, tedy jedna z hlavních podmínek jejího rozšíření, se odkládá - možná na pár let, možná na neurčito, možná navždy. Každý čtenář komentářů o naší „cestě do Evropy“ si může vzpomenout, kolik článků v posledním roce končilo obligátní větou: Zatím nelze říci nic jistého, uvidíme, s jakou skončí mezivládní konference EU. Dotyčná konference minulou středu k ránu skončila, ale její výsledky vyznívají rozpačitě.

I proto se teď v českém tisku spekuluje o dvou věcech. Podle jakého scénáře se bude Unie rozšiřovat? Podle politického, který by kopíroval rozšíření NATO? Nebo podle ekonomického, který by preferoval nejpřipravenější země? (Viz názory „zasvěceného středoevropského odborníka, který si nepřál být jmenován“, MF Dnes, 19. června.) A jaké konkrétní kombinace kandidátů ze středovýchodní Evropy mají naději: Česko, Polsko a Maďarsko? Česko a Slovinsko? Nebo jen Maďarsko a Slovinsko? To ale opravdu předbíháme.

Předpis je předpis

Evropa před týdnem USA vyčítala, že chtějí Severoatlantickou alianci rozšířit jen o tři země. Co se však týče jí samotné, „Evropa“ se ukazuje jako ještě zdrženlivější. Nemůžeme se tomu divit. Stačí si vzít do ruky kalkulačku a spočítat, jaký podíl na ploše, obyvatelstvu či…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.