Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Hlubinná psychologie totality

Jsou lidé, jejichž pohled na svět je jednostranný a deformovaný, ale právě proto vnímají velmi ostře nějaký důležitý, byť i přehlížený výsek skutečnosti; vyplatí se jim naslouchat, ale příliš nevěřit. Existují vědci, jejichž omyly možná mění svět více než jejich pravdy. Wilhelm Reich životem nesl – a vcelku oprávněně – pověst pseudovědce a podvodníka. Nebyl nijak zvlášť sympatický a měl málo přátel. Ve vědě hrál důležitou roli v letech 1992–32 (jako průkopník gestalt terapií, skupinových psychoanalýz a zkoumání socioekonomických vlivů na chování společnosti). Po jeho smrti se zdálo, že bude zapomenut, ale už počátkem šedesátých let se stal předmětem kultu: hippies se na něj odvolávali při prosazování sexuální revoluce a okultisté v něm viděli vědce, který prokázal existenci „životní síly“. Během dalšího desetiletí Reichova hvězda pohasla, ale jeho názory se dodnes, většinou bez udání autora, objevují v argumentaci některých levicově orientovaných skupin a u léčitelů. V posledních letech budí obecnější pozornost jeho analýza fenoménu fašismu, především jeho německé nacistické varianty.

Prorok sexuální revoluce

Wilhelm Reich se narodil 24. března 1897 v Dobrzynici v Haliči jako syn majetného sedláka. Po skončení studia na střední technické škole se nechal zapsat do armády a v letech 1915–18 bojoval na italské frontě. Po skončení války vystudoval ve Vídni medicínu (během čtyř místo obvyklých šesti let). Zájem o sexuologii, v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.