Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Ubohý Krysař

Jsou případy, kdy i přesvědčený liberál musí říci, že pro některé povahy by snad bylo bývalo lepší, kdyby se k nim určité informace, určité knihy, myšlenky a příběhy vůbec nedostaly. Kdyby se jim bezpečným obloukem vyhnuly a nedošlo tak k osudovému nedorozumění, popletení a zmatení. Kdyby se průmysloví dělníci kdysi nesetkali s brožurami o třídním boji, naše ženy s knihami Haliny Pawlovské a Daniel Landa s legendou o Krysaři a městě Hamelnu! Už když před půl rokem hudebník a herec Landa oznámil, že připravuje „dirty“ - rozuměj „špinavý“ - muzikál na motivy Krysaře, musely jen trochu střízlivější povahy zpozornět. Co si asi se skinheadství koketující Landa z takové látky vybere?

Soudný den

Nyní, zaplatíme-li za představení v Divadle Ta Fantastika pozoruhodných 420, resp. 380 korun, lze odpovědět, že Landa se zachoval podle svého a předvedl, jak lze mnohovýznamový symbolický krysařovský mýtus zvulgarizovat, vzít z něj jen to vnější, upravit ho, přesněji: otesat do svého jednorozměrného, konfrontačního „světonázoru“. Nejde o to, že příběh musel nutně muzikálově zjednodušit a zpřehlednit, on ho znelidštil. Z básnického symbolu se náhle stává zlá a namyšlená absurdita, jdoucí dokonale mimo smysl Krysařovy legendy. S její nejznámější interpretací v české kultuře, básnickou prózou Viktora Dyka, nemá Landa společného už vůbec nic, nanejvýš pár cárů z několika odcizených replik (hned tu úvodní: „Nejmenuji se, jsem nikdo. Jsem hůře než nikdo, jsem krysař“…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.