Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Pes musí alespoň štěkat

V každé normální zemi platí, že manažeři investičních fondů pracují pro akcionáře. U vás dělají hlavně na sebe, říká o situaci na českém kapitálovém trhu jeden z jeho nejhlasitějších kritiků Američan Howard Golden. Tento pětačtyřicetiletý muž je šéfem vlivných fondů CEPF (Central European Privatization Funds), které operují v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Polsku, a v postkomunistických zemích už investoval téměř jednu miliardu dolarů. Tři čtvrtiny této sumy připadají na naši republiku.

Čekání na krizi

Za dva roky, po které fondy CEPF investují v Čechách, se Goldenovi podařilo díky svým radikálním názorům na neutěšené poměry na českém kapitálovém trhu prorazit na první stránky celostátních deníků, zatím však bez výsledku. Podle Goldena chybí českému kapitálovému trhu především skutečně nezávislá burzovní komise, která by dohlížela na dodržování etických obchodních praktik. Příkladem takové vzorně fungující komise je americký SEC (Securities and Exchange Commission), který si jako hlídacího psa ustavili sami američtí investoři.SEC je produktem velké hospodářské krize, jejímž prvotním impulzem bylo právě totální zhroucení kapitálového trhu, a v USA je dnes respektovanou institucí, která zaměstnává více než deset tisíc profesionálních pracovníků. Jejich úkolem je denně monitorovat operace na kapitálovém trhu a pokoušet se vysledovat podezřelé a neetické obchody. „Pokud někdo příliš rychle zbohatne, je zákonitě podezřelejší,“ říká…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.