Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Proč byl Josef Lux sledován

Výbuchem politické bomby je páteční Luxovo oznámení, že existují důkazy o tom, že byl jako místopředseda vlády sledován Bezpečnostní informační službou. Tentokrát je však, zdá se, situace vážnější, než když s podobným obviněním na počátku loňského roku přišel šéf ODA Jan Kalvoda. Lux se totiž může opřít nejen o listinné důkazy, ale především o jednomyslné rozhodnutí parlamentní komise pro dohled nad BIS. Ta se - ač tvořena zástupci všech parlamentních stran - minulý čtvrtek jednomyslně shodla, že tentokrát tajná služba zřejmě porušila zákon a že věc je třeba předat Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně. Co se tedy vlastně stalo?

Opět Moravec

Je neuvěřitelné, jak často hýbe domácí politickou scénou jméno někdejšího majitele a ředitele zkrachovalé Kreditní a průmyslové banky Antonína Moravce. Jeho jméno, respektive jméno jeho banky, figurovalo v případu nesplaceného dvaapadesátimilionového dluhu ODA, který těsně předcházel Kalvodovu útoku na BIS a znovu se objevuje i v případu Josefa Luxe. Nejprve však stručně nejzákladnější fakta.Moravcova banka půjčila před volbami v roce 1992 KDU-ČSL dvacet milionů korun a sám Moravec se dokonce objevil na její volební listině jako jeden z kandidátů do tehdejšího Federálního shromáždění. To by samo o sobě těžko vyvolalo pozornost BIS, ovšem rok a půl poté, co si Luxova strana u Moravce vzala zmíněnou půjčku, přihrál Pozemkový fond podřízený ministerstvu zemědělství Moravcově firmě IDA pozemek s cennými…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.