Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

V sobě zatemněn

Zbyněk Hejda (nar. 1930) je spolu s Jiřinou Haukovou nositelem Ceny Jaroslava Seiferta za rok 1996. Vyšla mu letos v brněnském Petrově básnická sbírka Valse mélancholique a zcela nedávno torstovský soubor veškerého díla Básně. Tímto počinem se kompletuje a též edičně narovnává celé básnické dílo (šest básnických knih a jedna knížka lyricko-reflexivní prózy), které vznikalo mezi lety 1957 a dneškem.Oficiálně Hejda debutoval v roce 1964 dvojsbírkou s názvem Všechna slast, ovšem teprve v případě poslední sbírky (Valse mélancolique) nejsou čas psaní a vydání od sebe odloučeny.

Básně nutnosti

Ulpěle a s neodbytnou umanutostí krouží básníkovo dílo kolem věcí posledních. Vrací se k tomu, co je nám dáno jako skutečnost nejzákladnější, a sice vědomí našeho konce. Hejda přezkušuje poměr mezi láskou a smrtí, shledávaje, že to nejsou jen pouhé náměty pro psaní, ale daleko spíše naše utkvělosti, v nichž jsme, jimiž jsme, vůči nimž jsme, utkvělosti, které nelze setřást. Naplňujeme je i tím, že jim vzdorujeme. Toto poznání stojí u Hejdy jako předznamenání i jako svorník. Připraveni o úžas z každého dalšího objevu, kam vlastně ještě směřujeme? A kam hnát poezii, když nás každé slovo konfrontuje s týmž?Zbyněk Hejda si svou poezií upřel vývoj, a tím i cestu obrazné šíře. Je básníkem dostředivým, intenzivním. Je přesvědčen, že už nelze improvizovat a prohánět své verše soukolím dalších variací. Jako by se svou poezií spíše odčítal, redukoval se o další možnost, a…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte