Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Studená náboženská válka pokračuje

Polský Sejm minulý týden schválil liberalizaci umělého přerušení těhotenství. Přestože se katolické církvi podařilo mobilizovat desetitisíce odpůrců liberalizace - jen ve Varšavě protestovalo v den rozhodnutí na 50 000 lidí, Sejm nakonec zvrátil rozhodnutí druhé komory - Senátu, který počátkem října novelu tzv. protiinterrupčního zákona odmítl.Boj o přípustnost umělého přerušení těhotenství je pouze špičkou ledovce v konfliktu mezi státem a církví. Ten v Polsku probíhá od roku 1993 pod přezdívkou studená náboženská válka.

Na cestě ke Kulturkampfu

Parlamentní volby v roce 1993 znamenaly v Polsku nejen spektakulární návrat postkomunistických sil k moci, ale také - a toho si zpočátku málokdo všiml - převahu antiklerikálních stran v parlamentu. Tyto strany nepochybný růst aktivity a vlivu polské katolické církve na život státu po pádu komunismu chápaly jako kulturní výzvu, jako konfrontaci světa tradičních hodnot s ideály pokrokové levice. Důležitým prvkem ideové identity polské levice se proto stala hesla výchovy mládeže v duchu racionalismu, obrany práva na umělé přerušení těhotenství, emancipace žen či sexuálních menšin. A protože vyšlo rychle najevo, že církev v Polsku nepřistoupí na žádné pokusy o „zkrocení“, byl výbuch polské obměny Kulturkampfu, který před stoletím otřásal Pruskem, nevyhnutelný.

Ústavní pat

Sotva by se asi našla Polsku více nakloněná hlava cizí země než ta, která v osobě Jana Pavla II. stojí v čele…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte