Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Budeme platit větší daně

Návrh státního rozpočtu na příští rok opět oživil otázku, zda se v České republice skutečně snižuje míra přerozdělování. Index přerozdělování se ostatně ne nadarmo nazývá „indexem svobody“ příslušné ekonomiky. Vypovídá totiž o tom, jaké množství peněz se v úhrnu přerozděluje přes stát, respektive o jakém množství peněz můžeme rozhodovat sami bez státních úředníků.

O šest desetin

Výdaje státního rozpočtu na příští rok jsou ve vládním návrhu rozpočtu uvedeny částkou 520 miliard korun. Přičteme-li k nim to, co utratí okresní úřady a obce, tedy sumu 138 miliard korun, pak celkové výdaje všech veřejných rozpočtů představují částku 658,4 miliardy korun. Příjmy všech veřejných rozpočtů se přitom podle odhadů ministerstva financí budou pohybovat na úrovni 660,7 miliardy korun. Veřejné rozpočty by tedy podle návrhu ministerstva financí měly dosáhnout v příštím roce přebytku 2,3 miliardy korun.To je ovšem jen první část problému. Proto, abychom zjistili skutečnou míru redistribuce, je nutné k těmto číslům přičíst také příjmy zdravotních pojišťoven, které musíme povinně platit ve formě zdravotního pojištění. Oficiální odhad příjmů všeobecného zdravotního pojištění na příští rok činí podle ministerstva zdravotnictví více než 96 miliard korun. A protože příjmy ze zdravotního pojištění můžeme prakticky považovat i za výdaje pojišťoven (ve zdravotnictví, jak známo, platí, že co se vybere, to se také utratí), můžeme tuto částku přičíst k výdajům veřejných…

44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte