Zážitek zvláštního druhu připravila minulý týden Česká televize uvedením hodinového filmu režiséra Jiřího Krejčíka Praha …bude naše? Jako by v něm po stu letech od Mrštíkova protestu proti barbarské demolici staré Prahy zazněl od českého vlastence opět výkřik „Bestia triumphans“. Tentokrát se však onen hlas podobá spíš emotivnímu kvilu, v jehož zvuku je oprávněná starost o jeho město překryta návalem režisérových osobních umanutostí a - jinak to nelze nazvat - xenofobních averzí.

Lidový lid

Krejčíkův film začíná jako závazná nacionální glorifikace „stověžaté Prahy“. Obraz se z Petřína snáší na město, zní Smetanův Vyšehrad, Luděk Munzar čte úvodní patetické věty o sepětí Prahy s národní historií. Po chvíli poletování nad Prahou kamera zavadí o věže svatovítské katedrály - harmonie je u konce a komentář pronese sugestivní mahlerovskou otázku: „Komu náleží katedrála? Katolické církvi, nebo českému státu?“ Podobně pak jsou použity i další pražské dominanty (sochy sv. Václava a Jana Husa), jež tu ční jako vykřičník nad okolím, pustošeným velkoměstským, především turistickým mumrajem.Krejčíkova metoda, jak předvést údajnou pražskou degeneraci, je postavena na přísně oddělených kontrastech. Na jedné straně stojí Praha jako cosi nehybného, jako neznečištěný symbol národní velikosti a ušlechtilosti, a protiklad této sošnosti představuje všechno to, co do ní přichází zvenčí a co Krejčík považuje za cizorodé, pohoršující. Patrné je to na způsobu, jak se…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte