Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Máme flinty a bodáky

V diskusi o snížení nákladů na armádu se úvahy stále vyhýbají základní vojenské službě, která přijde ročně odhadem na pět miliard korun. Jsou branci vůbec schopni odevzdat za tuto cenu nějakou protihodnotu? Odmysleme si všechny mýty o službě vlasti, o přerodu chlapců v chlapy nebo o družném a mužném duchu dnešní armády a podívejme se na základní vojenskou službu prostě jako na kurz, v němž stát učí své občany, co budou dělat v okamžiku válečného ohrožení. V takovém případě se nabízejí tři otázky: Je tento výcvik dostatečně praktický? Dává tento kurz každému možnost uplatnit své schopnosti? Trvá přiměřeně dlouho? Odpovědi jsou tři: Ne. Ne. Ne.

Rambové v pseudoarmádě

Většinu branců by mohl armádní výcvik i bavit - ale musel by se mnohem více přiblížit skutečným bojovým situacím. Službu totiž absolvují především mladí učni, nadšení z akčních filmů: nové uniformy s maskáčovým potiskem a s baretem se jim zamlouvají a ze střeleb, ať už ze samopalu, nebo tanků a děl, jsou opravdu odvázaní. Bojové umění MUSADO (speciální vojenský systém chvatů a kopů, který má být časem součástí běžného výcviku - jenže tomu dnes v České republice brání nedostatek školených instruktorů, a proto se u běžných jednotek nacvičuje načerno) by byli ochotni učit se i ve volném čase - jenže nemohou, musejí místo toho trénovat pořadový krok. V dnešní armádě je prostě víc důstojníků, kteří ovládají formální pochodová cvičení, než těch, kteří zvládají skutečný boj. Armáda proto…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.