Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Patos a esence

Tak zvaná filmová kritika je snad ještě více než jakékoli jiné „psaní o umění“ ve stavu stálé nejistoty a krize. Dal by se možná - s ohledem na její úroveň v tisku - parafrázovat výrok F. X. Šaldy o české próze, totiž že má špatnou pověst, zaslouží si však ještě horší. Jedním z mála skutečných českých filmových kritiků je Jiří Cieslar (nar. 1951), jenž před nedávnem vydal pod názvem Concettino ohlédnutí (gesto hrdinky Viscontiho Geparda) soubor svých statí a delších textů, psaných od poloviny 70. let do současnosti.

Co dělá kritiku

Hned na první pohled se Cieslar odlišuje tím, s jakou samozřejmostí film vnímá jako plnohodnotný žánr, dokonce jako jeden z vrcholných uměleckých projevů, který je zasazen do duchovních dějin lidstva a má v nich i své zvláštní místo. Dalo by se říci, že jeho texty zachycují šťastný stav, kdy je film těsně přimknut k jiným vysoce hodnotným druhům umění, jeho tvůrci na sebe a své diváky nemají menší nároky než například moderní spisovatelé či výtvarníci a vše ještě není pohlceno vírem konzumní produkce a globální banalizace. Tomu odpovídá i Cieslarův jazykový styl, jehož inspirace je bezpochyby v nejlepším slova smyslu literární a ambice esejistická.Zabývat se filmem způsobem, jakým to činí Cieslar, znamená nebrat na vědomí, že film je pro většinu konzumentů jakousi akční či oddechovou atrakcí a že je to výrobek, který je jako málokterý jiný spojen s „tržním efektem“, s požadavkem na co největší srozumitelnost atd. V…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.