Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Hypotéky pro otrlé

V polovině roku 1994 prohlásil Václav Klaus, že české banky začnou do šesti měsíců poskytovat občanům hypotéční úvěry se státní podporou. Koncem téhož roku se pak nechal slyšet, že splátka bude činit maximálně tisícovku měsíčně. Dnes je už nad slunce jasné, že to byl hodně silný optimismus. Tuzemské finanční ústavy přišly s prvními hypotékami o celý rok později, minimální splátka se u milionového úvěru (za nějž mimochodem například v Praze slušné bydlení nepořídíte) pohybuje okolo pěti tisíc a na slibovanou státní podporu Češi marně čekají dodnes. Neudržitelnost stávající situace nakonec uznal i Klaus: v nové koaliční dohodě je již explicitně řečeno, že nová vláda se zasadí „o zlepšení dostupnosti hypoték“, a za tímto účelem dokonce vznikne ministerstvo bydlení a regionálního rozvoje. Kdo se však detailně seznámil s genezí vzniku hypotéčních úvěrů u nás, zůstává střízlivým pesimistou.

Horní dva tisíce

Vláda přijala zásady, podle nichž se bude občanům vyplácet státní podpora, teprve vloni na podzim. Od té doby má materiál pod palcem ministerstvo financí: „Vypracovat metodiku toku peněz z rozpočtu k bankám je nesmírně složité. Už jsme tím popsali stohy materiálů,“ vysvětluje průtahy ing. Karel Bidlo, který má na Kočárníkově úřadě státní podporu na starosti. „Do konce prázdnin bude ale vše hotovo a všichni dostanou své peníze se zpětnou platností,“ dodává Bidlo na adresu dvou tisíc odvážlivců, kteří si s vidinou státní pomoci hypotéku zařídili a…

28.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

28.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Kontra

editor

Martin Kontra
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 391
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte