Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Rozhovory

Nikomu nevelím

STANISLAV GROSS (26) pochází z Prahy, kde vystudoval dopravní průmyslovku. V první polovině roku 1990 se stal, jak sám říká, „voleným placeným aparátčíkem”: ústředním tajemníkem a posléze předsedou mladých sociálních demokratů. V roce 1992 byl zvolen poslancem tehdejší ČNR, stal se členem branného a bezpečnostního výboru a proslul zde především jako ostrý kritik Ministerstva vnitra. O tři roky později byl zvolen předsedou poslaneckého klubu ČSSD. V letošních volbách se stal středočeským volebním lídrem strany, před třemi týdny byl opět potvrzen ve funkci šéfa poslanecké frakce. Jeho stoupající vliv v ČSSD dokumentuje fakt, že se s Milošem Zemanem účastnil prvních povolebních jednání u prezidenta republiky. S.Gross je ženatý (manželka je zástupcem vedoucího parlamentní restaurace), má rád českou country, zejména písničky Jana Nedvěda, rád prý sleduje hokej a fotbal, který dříve i aktivně hrával.

Proč jste se vůbec dal na politiku?

Vplul jsem do ní přirozeně v listopadu '89. Byl jsem na vojně, a když vypukla revoluce, založil jsem spolu s několika kamarády vojenské fórum. Vedli jsme diskuse s politruky, organizovali hladovku olomoucké vojenské posádky a vydali prohlášení, že armáda nepůjde proti studentům. To byl můj první kontakt s politikou. Ještě na vojně jsem pak vstoupil do obnovené sociální demokracie, neboť jsem moc nevěřil na model všeobjímajícího OF. Od mládí jsem se zajímal o politický systém první…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.