Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopisy

Dopisy

Školné jako ideologická škatulka

Respekt se v poslední době několikrát dotkl problému vysokých škol. Jan Macháček se v článku Co chce sociální demokracie prosadit v oblasti ekonomiky (Respekt č. 25/96) pokouší diskreditovat mínění, že na státních vysokých školách by se nemělo platit školné, tím, že jde o „ideologický názor“. Podle Macháčka neexistuje jediný rozumný důvod, proč by vzdělání měl ze svých daní podporovat i ten, kdo z toho „sám nemá přímý prospěch“.Názor, který tvrdí, že se školné platit nemá, je stejně ideologický jako názor, který tvrdí opak. Stejnými argumenty, jako užívá Macháček, by se dalo odmítnout veškeré přerozdělování peněz prostřednictvím daní a rozpočtů. Proč by měl dotovat železnici i ten, kdo nikdy nejezdí vlakem? A naopak, proč ten, kdo nejezdí autem, musí přispívat na výstavbu a údržbu dálnic? Proč by měl přispívat na policii i ten, kdo si může najmout vlastní ochranku? Kromě toho v samotné argumentaci Respektu nalezneme mnoho nepřesností. Kdyby Jan Macháček trochu sestoupil ze svých makroekonomických výšin, musel by zjistit, že lidé s vyšším vzděláním nedosahují zvláště u nás „nesrovnatelně vyšších příjmů než lidé se vzděláním nižším“. A i kdyby to byla pravda, pak budou platit i nesrovnatelně vyšší daně než ostatní, čímž budou společnosti vracet peníze, které investovala do jejich vzdělání.Místo poukazování na to, že v Maďarsku a Polsku prosazují…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.