Česká národní banka postupuje neprůhledně a neférově. Tento názor se minulý týden objevil v komentářích tisku, kritizujících postup ČNB ve věci likvidace COOP banky a První slezské banky. Centrální banka hazarduje se svou pověstí, když drobným klientům zkrachovalé První slezské banky vyplatila i nepojištěné vklady (do 4 milionů korun), zatímco klienti České banky se před pár měsíci museli spokojit nejvýše se sto tisíci korunami. ČNB, která si programově leští vývěsní štít nezávislé instituce, nyní může být právem nařčena, že neměří všem stejně… Komentář MF Dnes (20. 5.) na první pohled skutečně působí přesvědčivě: je před volbami a pohled na fronty náhle zchudlých vkladatelů-voličů nemůže žádný vládní politik potřebovat. Teze, podle níž Tošovského lidé podléhají politickým tlakům, je však jen nepodložená spekulace. Pokud jde o argumenty, je třeba konstatovat, že ČNB může svůj odlišný postup v případě První slezské banky a COOP banky snadno zdůvodnit.

Zabránit panice

Je pravda, že parlament přijal zákon o pojištění vkladů, který je pojišťuje pouze do výše sto tisíc korun. Tyto peníze vyplácí Fond pojištění vkladů (FPV), ve kterém jsou zastoupeny především komerční banky. Zákon ovšem nezakazuje, že pokud banka zkrachuje nebo přijde o licenci, musí její vkladatelé dostat právě a jen pouhých sto tisíc korun.K jednomu ze základních specifik práce centrální banky patří, že její rozhodnutí, ať už jde o měnovou politiku či bankovní dohled, nesmějí být…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte