Už zřejmě jen pár dní zbývá do chvíle, kdy dosavadní ministr spravedlnosti Jiří Novák (ODS) uvolní pracovnu svému nástupci, který by se měl podle kuloárních informací rekrutovat z lidové strany. Ať už se ale po volbách stane novým šéfem rezortu justice jeho dosavadní první náměstek Cyril Svoboda, či šéf ústavně-právního výboru sněmovny Miloslav Výborný, čeká na nového ministra nelehký úkol: dotáhnout do konce zásadní a radikální přeměnu tuzemského trestního práva. První výsledky tříletého úsilí tzv. rekodifikační komise předložil Jiří Novák před deseti dny. Zájem veřejnosti vzbudila především zmínka o uvažované beztrestnosti eutanazie. Chystaná změna trestního řádu a zákona však přináší i řadu jiných zcela nových ustanovení. Někteří členové komise navíc vystoupili s tvrzením, že závěry prezentované Novákem neodpovídají v některých případech závěrům práce rekodifikačního týmu.

Předsedův bonbon

Na problém eutanazie čili dobrovolné smrti nemá komise ani zdaleka jednotný názor. Stejně rozpolcená je i veřejnost a například čeští lékaři ji ústy prezidenta své komory odmítli. „Zatímco se bude o téhle věc vést dlouhá filozofická diskuse, je možné, že bez problémů projde třeba snížení hranice trestní odpovědnosti z patnácti na čtrnáct let a zvýšení horní trestní sazby pro mladistvé na dvanáct roků,“ míní jeden ze členů komise. To řada odborníků považuje za velmi diskutabilní krok, jenž podle nich není dosud dostatečně podložen podrobnými studiemi…

22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte