Minulou středu, po krachu ve vyjednávání, ohlásila Clintonova administrativa první kroky mířící k obchodní válce s Čínou. Prozatímní zástupkyně USA Charlene Barshefsky zveřejnila seznam čínského zboží v hodnotě 3 miliard dolarů, na které může být 17. června uvalena stoprocentní dovozní přirážka. Jen několik minut poté reagoval Peking stejnou mincí. V rozzlobeném memorandu naznačil, že Clintonův tah může nepřímo postihnout i americké automobilky a telekomunikační firmy, které se v Číně pomalu zabydlují. Důvodem roztržky je spor o nepovolené kopírování amerických výrobků v Číně. Copyright War, válka o duševní vlastnictví, se tedy stává trefným vyústěním rozličných sporů tohoto století.

Za podpory státu

Svobodný svět vždy doplácel na komunistickou nenechavost v oblasti autorských práv. Výrobcům na Západě pochopitelně neušlo, že některá sovětská auta jako z udělání připomínala americké originály. Občasné protesty na mezinárodním fóru samozřejmě nikam nevedly. Svět za železnou oponou se řídil vlastními pravidly a takovými malichernostmi, jako je ochranná známka, se nehodlal zabývat.S proplétáním obchodních kontaktů posledních let se situace změnila. Nové svobodné státy, pokud chtěly získat americkou doložku nejvyšších výhod, musely dodržovat stejná pravidla jako každý jiný subjekt mezinárodního práva. Tím více bije do očí zvláštnost vztahů Spojených států s Čínou.Rodící se supervelmoc v srdci Asie je suverénně největším zlodějem amerického know-how…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte