Vypadá to senzačně. Krajský soud v Praze prohlásil předminulý pátek za neplatnou valnou hromadu SPT Telecom, která vloni v únoru schválila myšlenku vstupu strategického partnera do českých telekomunikací. Soud tak vyhověl žalobě Sdružení akcionářů, zastupujících některé majitele akcií SPT z kuponové privatizace. Důvod? Ministr Dyba, jenž zastupoval na valné hromadě stát, prý jednal na základě neplatné plné moci. SPT Telecom se proti rozsudku odvolal a bude bezpochyby trvat ještě několik měsíců, než ve věci definitivně rozhodne vrchní soud. Ministr Dyba však zůstává - alespoň navenek - klidný. Co tedy můžeme v tuto chvíli komentovat?

Za chyby se platí

Jeden závěr můžeme učinit již dnes: případ dokazuje že opravdu žijeme v právním státě. V Latinské Americe ani v poloautoritářském státě typu Malajsie či Thajska by se nic takového stát nemohlo. Toto srovnání je důležité, neboť zatím žádná západoevropská demokracie neprivatizovala svůj telekomunikační monopol podobným způsobem jako my - tedy prodejem kontrolního balíku akcií strategickému partnerovi. Německý Deutche Telecom je dosud státním podnikem, stejně jako France Telecom. Britský Telecom je sice soukromý, ale privatizován byl postupným prodejem akcií na burze. Podobně jako Česká republika postupovalo právě jen několik států v latinské Americe a několik zemí ve východní Asii. A v tamních podmínkách si lze opravdu jen stěží představit, že by si nějaký soudce mohl z „formálních důvodů“ dovolit…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte