Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Rozumné návrhy nevypočitatelné strany

Občanská demokratická aliance zahájila letošní rok svého druhu politickou bombou: návrhem na snížení sazeb daní z příjmu pro rok 1997 o sedm procent. Sociální demokraté, stejně jako někteří lídři ODS, vzápětí nařkli alianci z laciného předvolebního populismu. Jde tedy o návrhy rozumné a opodstatněné, či nezodpovědný populismus?

Trest pro bohaté

Návrh ODA se týká daní, které občané i podnikatelé pociťují jako nejvíce nepříjemné. Tak jako každému z nás občas zamrzne úsměv na rtech, podívá-li se na výplatní pásce na částku, kterou odvádí na daních, podobně se trápí manažeři podniků a podnikatelé s daní ze zisku. Je ostatně prokázáno, že právě tyto daně jsou pro všechny subjekty v ekonomice nejvíce demotivující. Zaměstnancům berou chuť k práci, podnikatelům chuť podnikat a malé dividendy z malého zisku po zdanění berou chuť potenciálním akcionářům investovat do cenných papírů. Právě proto se mnohé východoasijské země - ale i některé ekonomiky západní - snaží sazby těchto daní minimalizovat a těžiště státních příjmů přesouvat na tzv. daně nepřímé (daň z přidané hodnoty, spotřební daň apod.). Například na Novém Zélandě se diskutuje i o možnosti tyto daně zrušit docela. Tendence ke snižování podílu přímých daní na rozpočtových příjmech je zkrátka do určité míry celosvětovým trendem.U nás z obou těchto daní inkasuje stát každý rok zhruba třetinu svých rozpočtových příjmů. Obě daně jsou přitom problematické, a to každá z jiného důvodu. Daň ze zisku…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.