Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Korán a dotovaný chléb

Turecké parlamentní volby, jež se konaly právě na Štědrý den, vyhrála strana islámských fundamentalistů. Symbolika více než příhodná. Na jedné straně Bosporu se čekalo, až vyjde první hvězda, která oznámí konec vánočního půstu, na straně druhé první předběžné výsledky říkaly, že Turecko se spřátelené Evropě vzdaluje. Kde se stala chyba, stala-li se vůbec nějaká?Poukazuje se na trvající neschopnost křesťanského kontinentu udržovat a posilovat vztahy s blízkým islámským světem. Ale zároveň je pravda, že moderní turecký stát (poté, co Kemal Atatürk odstartoval na troskách osmanské říše sekularizaci a demokratizaci) je vizím fundamentalistů na hony vzdálen - byť podle encyklopedických údajů se 98 % obyvatel Turecka považuje za sunnitské muslimy a islám tu zapustil kořeny už v jedenáctém století.Turecko se nachází na křižovatce, komentoval volební výsledky světový tisk. Ano, ale ocitla se země dvou kontinentů na této křižovatce až nyní, nebo se z ní již nějakou dobu rozhlíží?

Příčku po příčce

Islámská Strana prosperity profesora Necmettina Erbakana získala o štědrovečerních volbách něco přes 21 % hlasů. Těsně za ní skončila Strana pravé cesty premiérky Tansu Cillerové spolu s konzervativní Vlasteneckou stranou, jejíž někteří členové mají osobní kontakty se Stranou prosperity. Říká se, že Erbakan získal více, než o čem mohl snít. Není tomu tak docela.Necmettin Erbakan vstoupil do politiky jako cílevědomý vůdce v roce 1969. O čtrnáct let později…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.