Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Román hledá autora

Politická sezona ve Spojených státech je v plném proudu. Uprostřed prvních výstřelů předvolební kampaně, bitvy o rozpočet a pokračujícího vyšetřování aféry Whitewater si na nudu nikdo nemůže stěžovat. Pro mnohé z ústředních postav politického a mediálního světa je však v posledních týdnech překvapivě hlavním předmětem konverzace aféra pohříchu literární.

Záhada na titulu

Román Základní barvy (Primary Colors), který nedávno vydalo renomované nakladatelství Random House, je totiž románem politickým. Jeho hlavním hrdinou je Jack Stanton, guvernér jednoho ze států amerického Jihu, s ambiciózní ženou a stejně ambiciózním politickým cílem - stát se prezidentem Spojených států. Na cestě k tomuto cíli - děj se odehrává během primárních voleb v roce 1992 - naráží na četné překážky v podobě odhalovaných milostných afér, temných míst ve vlastní minulosti i protivníků ve vlastní, Demokratické, straně. Může se však spolehnout jak na podporu své neobyčejné ženy, tak na řadu mladých, loajálních a idealistických pomocníků, kteří neúnavně pracují na tom, aby byl zvolen. K nim patří i vypravěč příběhu, v němž čtenář bez obtíží pozná jednoho z Clintonových hlavních politických poradců George Stephanopouluse, a to i přesto, že je v knize zamaskován jako černý Američan. Stejně průhledné jsou portréty dalších politických es. Většina znalců se shoduje na tom, že kniha podává přesvědčivý psychologický portrét hlavního protagonisty jako agresivního bezohledného politika…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.