Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Dopisy

Dopisy

Program LOK není nemravný

V článku Kozel zahradníkem (Respekt č. 5/96) značka - PH - (Petr Holub) označuje návrh transformace zdravotnictví LOK za nemravný. Protože jsem členem předsednictva LOK a spoluautorem návrhu dlouhodobé koncepce zdravotnictví, cítím jako svou povinnost vysvětlit principy, na kterých je náš návrh založen.Nejprve bych rád „souhlasil“ s - PH -, že reformu zdravotnictví by neměli navrhovat lékaři. Bohužel, situace v naší zemi je taková, že ti, kteří jsou za chod zdravotnictví odpovědní (tedy ODS), ponechávají zdravotnictví svému osudu. Proto jsou lékaři nuceni vymýšlet to, za co jsou placeni jiní. Výsledkem je i program LOK.Program vychází z několika základních tezí. První z nich je odpovědnost státu za zdraví občanů, která je deklarována v základních ústavních dokumentech. Dále se jedná o vícezdrojové financování a spoluúčast pacientů na zdravotní péči. Jedním z klíčových principů reformy financování je tzv. zvýhodnění (nebo i možná lépe odměněná solidarita). Spočívá v tom, že jsou pacienti rozděleni do tří skupin podle velikosti příspěvku do zdravotního pojištění. Ti, kteří přispívají do systému nejvíce, tedy bohatí a zdraví, a kteří ze systému čerpají nejméně, jsou odměněni tím, že jsou jim poskytovány některé nadstandardní služby, či jsou oproštěni od některých plateb. Tento návrh není nemravný, protože tito lidé většinou nespotřebují tolik, kolik do…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.