Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Transformace má i své poražené,

GÁBOR KUNCZE (46) je vzděláním ekonom. V osmdesátých letech byl ekonomickým ředitelem Strojírenského projektového ústavu. Od roku 1993 vede parlamentní frakci svobodných demokratů.

Symbolem stávek a demonstrací ve středovýchodní Evropě bylo vždy Polsko. Nyní se probojovalo do čela Maďarsko. Čím to vysvětlujete?

V Maďarsku je velmi málo stávek. Zatím jde především o hrozby jednotlivých profesních skupin. Jejich příčina je prostá. Maďarsko se nachází v období složité ekonomické transformace, která má i svou bolestivou stránku. Školství, zdravotnictví, systém sociální péče nemůže dostat tolik peněz jako dříve, protože zkrátka nejsou ve státní pokladně. Tento problém se nepříjemně dotýká poměrně širokých vrstev, proto jsou protesty tak razantní.

Nespočívají příčiny tak silné společenské nespokojenosti i v tom, že vláda se soustředí především na stabilizační plán, na „utahování opasků“ a nevysvětluje společnosti, jaký je smysl takového odříkání, že není samoúčelné, co má přinést?

Vláda skutečně špatně komunikuje, její dialog se společností je slabý. Velmi málo lidí chápe příčiny jistých kroků, a nemá tedy důvod snažit se s nimi ztotožnit. Na druhé straně však není snadné definovat cíle, které by byly atraktivní pro průměrné občany. Chceme vysoký hospodářský růst, chceme, aby státní pokladna nezela prázdnotou, aby na základě toho všeho vznikly tak stabilní politické a ekonomické vztahy, že budeme vyhledávaným partnerem pro cizinu,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.