Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Mír podle daytonských lhůt

Můžeme říci, že ve čtvrtek 14. prosince 1995 skončila třetí balkánská válka. Pařížský podpis mírové dohody z amerického Daytonu sice neznamená, že by se již v roce 1997 nemohly boje znovu rozhořet, ale to už by šlo o čtvrtou balkánskou válku.

Můžeme říci, že ve čtvrtek 14. prosince 1995 skončila třetí balkánská válka. Pařížský podpis mírové dohody z amerického Daytonu sice neznamená, že by se již v roce 1997 nemohly boje znovu rozhořet, ale to už by šlo o čtvrtou balkánskou válku. Vždyť mezi koncem první (30. květen 1913) a začátkem druhé (29. červen 1913) uplynul pouhý měsíc.Mnohem důležitější než historická symbolika je však konkrétní význam 14. prosince 1995. Od tohoto data běží veškeré lhůty, kterých se mírová dohoda týká. A nad jejím dodržováním budou přímo v Bosně a Hercegovině bdít i naši vojáci.

Nejdříve vytvořit nárazníky

Začněme třicetidenní lhůtou pro stažení všech cizích jednotek z Bosny a Hercegoviny. Zde by se neměly vyskytnout zásadní problémy. Armáda srbsko-černohorské Jugoslávie se z Bosny stáhla hned v roce 1992, jakmile předala výzbroj do rukou tamních Srbů, a pravidelné chorvatské oddíly vycouvaly brzy po letošní srpnové ofenzivě. V tomto směru by mohli dělat potíže snad jen mudžáhidové - dobrovolníci z islámských zemí, kteří bojují na straně bosenské vlády, ale zdaleka nejsou pod její kontrolou. Často jde o fanatiky, pro které v rámci svaté války nemá vlastní život význam. Už dříve kolovaly historky o tom, jak se těžce zraněný mudžáhid probral v nemocnici s upřímným zděšením, že žije, místo aby položil život za Alláha. Tito bojovníci byli nasazováni především v severní Bosně, a proto s nimi mohou přijít do styku nejspíše jednotky v americkém sektoru mezinárodních…

51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte