Když se jeden z nejslavnějších teoretiků managementu Elton Mayo koncem třicátých let pokusil v provozech Western Electric na Hawthornu dokázat, že lepší hygiena má kladný vliv na pracovní úsilí dělníků, nechal v temné tovární hale rozsvítit světla. Stalo se, co předvídal: produktivita stoupla. Dříve než svou pozornost obrátil k jinému faktoru, který měl potvrdit jeho hypotézu, světla rutinně zhasl. Došlo však k něčemu naprosto nepochopitelnému: produktivita se opět zvýšila! Neuvěřitelné?

Čísla, vzorce, výpočty

Z hlediska čistého rozumu ano. Také všechny ekonomické teorie vycházejí z racionálních modelů. Homo economicus ulehčuje národohospodářským teoretikům jejich bádání už po dvě století. Mnoho lidí se však ptá, zda si ekonomové svou práci přece jen trochu nezjednodušují. V praktickém hospodářském životě se totiž setkáváme s celou řadou jevů, které prostě nelze racionálním způsobem uspokojivě vysvětlit. Tvůrce teorie vědeckého řízení Frederic Taylor počátkem století předpokládal, že se management může stát exaktní vědou: kdybyste rozčlenili práci na dostatečně samostatné, plně programovatelné části a pak je zase složili zpět, dostanete skutečně vrcholně výkonnou jednotku. Sen otce managementu se nesplnil. Ani nemohl: vycházel z mylného předpokladu, že lidé jednají racionálně a jejich chování lze vědeckými metodami „objektivně“ plánovat.Přesto se o to řada myslitelů dále pokouší. B. F. Skinner ve svém pojednání Beyond Freedom and Dignity (Víc než…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte