Rodiče, pedagogové, vedoucí, trenéři a nadřízení všeho druhu si lámou hlavu, jak přimět své děti, žáky, studenty, sportovce či podřízené dělat to, co pokládají za správné, vhodné nebo nutné. Samozřejmě: pokud máme nad lidmi moc, můžeme je k tomu či onomu přinutit. Přesto bude asi většina lidí raději, když to ti druzí udělají dobrovolně, jaksi sami od sebe. K tomu je ovšem třeba, aby byli motivovaní. Děti pak budou hodné, žáci se budou učit, sportovci vítězit, podřízení poslouchat a dělat správné věci. Příliš krásné a příliš neskutečné na to, aby to mohla být pravda? Možná, že méně neskutečné, než bychom byli ochotni připustit.Jedna ze starých řeckých bájí vypráví o sochaři Pygmalionovi, který se zamiloval do jednoho svého výtvoru, sochy krásné ženy. Tak silně věřil tomu, že je v ní skryta skutečná bytost, tak vroucně ji miloval a tak toužebně si přál, aby ožila, že se ho zželelo bohyni lásky Afroditě. Vdechla soše život, a učinila tak sochaře nadosmrti šťastným. Příběh inspiroval G. B. Shawa k napsání hry, kterou většina lidí zná asi spíše z novějšího muzikálového přepisu pod názvem My Fair Lady. Psychologové však popsali něco podobného i ve skutečnosti.

Učitelé, děti

Harvardský profesor Robert Rosenthal provedl v 60. letech několik pedagogických experimentů. Zcela náhodně rozdělil žáky jedné základní školy do dvou skupin. Učitelům řekl, že rozdělení bylo provedeno na základě „nejnovějších výzkumů“ inteligence a schopnosti se učit. V jedné skupině…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte