31.jpg

1995/31

Koupit vydání
30.jpg Vydání 24.–31. 7. 1995 32.jpg Vydání 7.–14. 8. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Dvě zprávy z pekla Viktor Šlajchrt, Maciej Szymanowski Vlna koncentráčnické literatury, která se vzedmula v prvních poválečných letech, budila zájem čtenářů jen krátce. Hrůzné dění za ostnatými dráty se natolik vymykalo zkušenosti, že se dalo nanejvýš vzít na vědomí - s tím, že je stejně nikdo zvenčí plně nepochopí.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt První velké ryby Filip Tesař Když hlavní žalobce mezinárodního tribunálu pro válečné zločiny v bývalé Jugoslávii Richard Goldstone zahájil letos v dubnu vyšetřování možného podílu Radovana Karadžiče a generála Ratka Mladiče na válečných zločinech, světová média to prakticky nezaznamenala. Mururoa je u protinožců Jaroslav Formánek Francouzský prezident Jacques Chirac vydal v červnu oficiální komuniké, v němž světu oznámil obnovení pokusných jaderných výbuchů v oblasti jižního Pacifiku. V samotné Francii tím vyvolal skutečnou polemiku a zostřený mediální zájem pouze na několik dnů. Rub a líc jedné zprávy Teodor Marjanovič Respekt číslo 29 podrobně vylíčil události, které předcházely pádu východobosenské enklávy Srebrenica, první ze šesti "bezpečných zón", vyhlášených Radou bezpečnosti OSN. Rusko asi zrudne Dimitrij Běloševský V pátek 14. července podepsal prezident Jelcin v kremelské nemocnici výnos o datu parlamentních voleb. Tím alespoň formálně ukončil debaty, rozšířené v Rusku i ve světě, zda volby nebudou odloženy "na příhodnější chvíli". Nebudou. Černé pondělí Alžběta Hévrová Přesně před týdnem, v pondělí 24. července, se v Tel Avivu opakoval teroristický čin z loňského 19. října (viz Respekt 44/94). Mladý Arab, vycvičený k sebevražedným útokům proti civilistům v Izraeli, vyhodil v centru města do povětří plně obsazený autobus.
Domov
Z Parlamentu rovnou na žně Jindřich Šídlo Na kraji rozsáhlého lánu ječmene opravují dva muži kombajn. "Ten už dneska asi nepojede," říká po chvíli menší šedesátník s cigaretou v ústech. Pro jeho kolegu v červené baseballové čepičce je to nepříjemná zpráva. Zbraně pro Bosnu Marek Švehla Pro všechny, kteří nechtějí bezmocně přihlížet masakrování bosenských Muslimů, se náhle otevřela dosud nepovšimnutá možnost. Zcela mimo okruh "velké politiky" a mezinárodních vyjednavačů s ní přišli zastupitelé severočeské vísky Podsedice. Lynč v Anenském údolí Petr Třešňák Pro školáky ve východočeském Vamberku skončil letošní rok divoce: místo prázdninového loučení padaly rány, místo rozdávání květin se vyšetřovalo. Česká rodina v řeči čísel Jindřich Šídlo Dvě třetiny tuzemských mužů a bezmála tři čtvrtiny žen považují manželství za "posvátnou instituci" a manželský slib za slib celoživotní.
Rozhovory
Ten slon je příliš blízko Zbyněk Petráček Jindřich Šídlo ve svém článku připomíná v několika citacích rozhovor s Alexandrem Vondrou z roku 1995. Přečtěte si ho nyní celý.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper V centru Českých Budějovic vybuchl policejní muniční sklad. Renomovaná britská poradenská firma DRI předpověděla zánik automobilky Tatra. Zlevnily brambory a vajíčka.
Téma
Greenpeace se vrací Marek Švehla, Tomáš Němeček Vojáci v polních uniformách se prodírají hustými keři. Co chvíli prohrábnou hlavní samopalu zelený porost a pak kráčejí po hrubém písku dál. Jejich kolegové na nedalekém pobřeží s dalekohledy na očích pozorují oceán.
Ekonomika
Vadí, nebo nevadí? Jan Macháček V posledních týdnech zaplňují ekonomické stránky novin starostlivé úvahy o zpomalení růstu českého vývozu, obvykle spojené s varováním, že dovoz - a hlavně dovoz "neužitečného" spotřebního zboží - roste zase příliš rychle. Objevují se i návrhy, jak tento nepoměr řešit.
Civilizace
Pygmalionský efekt Michal Čakrt Rodiče, pedagogové, vedoucí, trenéři a nadřízení všeho druhu si lámou hlavu, jak přimět své děti, žáky, studenty, sportovce či podřízené dělat to, co pokládají za správné, vhodné nebo nutné.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Komentáře
Skončila první jaderná éra Zbyněk Petráček V neděli si celý svět připomene padesáté výročí atomového bombardování Hirošimy. O tři dny později bude následovat druhé město v pořadí, poněkud opomíjené Nagasaki. Konec beztrestnosti aneb trochu užitečného povyku Richard Štencl Neplánovaná červencová schůze Parlamentu poskytla vydatnou potravu našim médiím. Zpravodajství o letákovém případu a úvahy, zda je správné zbavit republikánského poslance imunity, byly nakonec korunovány televizním přenosem z mnohahodinového jednání Sněmovny. Nebojte se socialismu Peter Schutz Po dvou a půl letech samostatného státu se již víceméně usadil obraz o Slovensku jako zemi sice politicky nestabilní, ale v rámci možností prosperující.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte