Reklama
 
30.jpg

1995/30

Koupit vydání
29.jpg Vydání 17.–24. 7. 1995 31.jpg Vydání 31. 7. – 7. 8. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Výbor z Bennova díla Viktor Šlajchrt Gottfried Benn Sněm pod plachtou Tomáš Kafka Když byla v prosinci 1894 slavnostně odhalena v přítomnosti císaře Viléma II. právě dostavěná budova říšského sněmu, netrvala všeobecná euforie dlouho. Brzy se totiž rozpoutal spor, komu by měl být Reichstag dedikován.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Jde o věc prestiže Radan Haluzík Prý je to vesnice. Ale na střechách trůní satelitní antény a ve vázách v kavárně umělé květiny. Mezerou mezi rozestavěnými vilami žene stařík stádo ovcí. Z mešity se ozývá táhlý hlas muezzina a z mládežnického klubu California diskotéka. Případ Simpson: sláva, peníze a barva kůže Tomáš Klvaňa Obálka prestižního týdeníku New Republic už dvacátého února tohoto roku položertem oznamovala: "Toto číslo je stoprocentně bez O. J. Simpsona!" Na výspě konzervatismu Maciej Szymanowski Ti pampersáci neumí projevit ani za mák taktu vůči lidem s jinými názory a životopisem delším než třicet let, postěžoval si na reportéry polské televize ve svém parlamentním projevu vůdce Svazu demokratické levice Aleksander Kwasniewski. Islám bez úšklebku Pavel Novotný Tři postavy v bílých kápích Ku-Klux-Klanu rdousí stylizovanou mapu Pákistánu, stejně jako tři bolavá místa střední Asie traumatizují jeho obyvatelstvo. Tři K - Kábul, Kašmír, Karáčí - dnes pro Pákistánce znamenají symbol nezákonnosti, zvůle a násilí stejně jako kdysi pro Američany.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper V Pardubicích vykolejil osobní vlak. Němečtí turisté směřující k Balatonu způsobili kolaps na česko-slovenských hraničních přechodech. V polích u Podmokel pokračovalo zkoumání záhadných kruhů polehlé pšenice.
Civilizace
Překročit práh beznaděje Ondřej Müller, Vít Haškovec Futurologie se zesměšnila již dostatečně, tvrdí Stanislaw Lem. Ještě aktuálnější jsou však dnes možná slova, která před 2 500 lety vyřkl Konfucius: "Kdo vážně nepřemýšlí o vzdáleném, bude poděšen blízkým."
Literatura
Výbor z Bennova díla Viktor Šlajchrt Gottfried Benn
Rozhovory
Dnešní svět je narcistní Viktor Šlajchrt PhDr. OLDŘICH ČÁLEK, CSc., psycholog a překladatel, se narodil roku 1946 v Lokti nad Ohří. V necelých deseti letech ztratil zrak.
Domov
Kolegové až za hrob Martin Kontra Příbuzní jedenasedmdesátiletého důchodce Jána Lapina měli v posledních třech týdnech starostí až nad hlavu. Na konci června totiž zjistili, že starý pán zmizel ze svého litvínovského bytu. Natruc Falbrovi Tomáš Němeček Takřka senzační prohlášení vzešlo 7. července ze žižkovské odborové centrály. Bohatí zemědělští odboráři spolu se dvěma malými svazy oznámili, že hodlají pod hlavičkou své vlastní Asociace samostatných odborů vstoupit do tzv. tripartity. Turecké hospodářství Jaroslav Spurný První informace vypadaly na skandál mezinárodního kalibru: Turek podezřelý z vražd, vydírání, mučení a milionových podvodů se blízce stýkal s některými představiteli české vlády! Turisté hledají záchod Petr Třešňák Nejfrekventovanější pražskou turistickou trasou z Malé Strany na Staroměstské náměstí projdou v letních měsících denně tisícihlavé zástupy turistů. Nešťastníci, které zde náhle přepadne nutnost odskočit si na toaletu, mají smůlu.
Ekonomika
Nejvyšší čas jednat Petr Cetkovský Den ode dne je naléhavější otázka, jak upravit platy zdravotníků. Není divu: celý zdravotnický systém se po listopadu změnil, jen mzdy zaměstnanců na klinikách zůstaly stejné jako předtím. Burza roste Ondřej Vojtěch Ceny akcií padesáti nejdůležitějších firem na burze stouply během čtrnácti dnů o tři a čtvrt procenta. Tuto informaci můžeme vyčíst z vývoje hodnot indexu PX 50. Realita je však ještě o něco optimističtější.
Komentáře
Velký boj začíná Vladimír Mlynář Sládkovská provokace s vymyšlenou česko-německou dohodou vlád o nové germanizaci pohraničí připomněla, že pomalu vstupujeme do předvolebních časů. K urnám se sice půjde až téměř za rok, ale neoficiální začátek kampaně je už za dveřmi. V zajetí populismu Petr Zídek Obnovení testů francouzských jaderných zbraní na tichomořském atolu Mururoa se líbí málokomu. Světová masmédia již týdny chrlí ekologické, mezinárodně politické a etické argumenty pro zrušení projektu osmi zkoušek, které Francouzi sami označují za nutné a poslední. Kdyby tisíc Jánošíků Zbyněk Petráček Jánošíky a Robiny Hoody najdeme pouze v mytologiích. Srdnatí zbojníci, kteří bohatým berou a chudým rozdávají, rytířští ochránci vdov a sirotků, neposkvrnění bijci za spravedlivou věc - tak jednoznačné postavy v reálném světě neměly a nemají šanci.
Téma
Sladký život bankovních podvodníků Jaroslav Spurný V posledních pěti letech vtrhl do Čech moderní typ zločinu. Protože zde působí teprve krátce, je pro zdejší policisty novinkou, v západní Evropě či v zámoří s ním ovšem úřady zápasí už víc než dvě desítky let.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte