Reklama
 
29.jpg

1995/29

Koupit vydání
28.jpg Vydání 10.–17. 7. 1995 30.jpg Vydání 24.–31. 7. 1995
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. V žáru irského léta Lukáš Zemánek Nynější nepokoje v Severním Irsku jen oživily hlubokou a stále otevřenou ránu. Rozbušku odjistili katoličtí výtržníci a jejich protestantské protějšky s odpovědí dlouho nečekaly. V žáru irského léta Ivan Kytka Osmačtyřicet hodin trvalo napjaté vyčkávání stovek členů Oranžského řádu z řad ulsterských protestantů, nastoupených ve slavnostních uniformách s prapory, vojenskými bubny a šavlemi k pochodu katolickými čtvrtěmi Portadownu. Rusové přicházejí Tomáš Kulka Do izraelských parlamentních voleb zbývá ještě více než rok. Už nyní je však zřejmé, že ve volbách '96 půjde i o jiné věci než o tradiční, ideologicky vyhraněné spory mezi pravicovým Likudem a labouristickým Maarachem. Obrázky ze Španělska Helena Vrzalová, Chema R. Pascual Třináctého června se Španělsko probudilo do bouřlivého dne, jakých v posledních dvou letech nápadně přibývá. Deník El Mundo přinesl zprávu, podle níž tajná služba CESID odposlouchávala a zaznamenávala soukromé hovory politických celebrit.
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Slepou uličkou vědy ke konceptuální manýře Josef Moucha Ke svému staršímu výroku chci být dráždivým prvkem v české kultuře se Jiří David (*1956) znovu přihlásil tím, že jej spolu s dalšími výňatky ze své časopisecké publicistiky vystavil ve vitríně jakožto doplněk expozice Skryté podoby, která v Rudolfinu potrvá do 27. srpna. Karlovarská jízda Tereza Brdečková Karlovarský festival uvedl kolem sto padesáti filmů, představení začínala včas, organizace fungovala hladce. Výtvarníci Aleš Najbrt a bratři Cabanové navezli do hal hotelu Thermal nábytek ze skladu Barrandovského studia, a poprvé v historii tak proměnili socialistickou architekturu v útulný prostor.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Po období dešťů přišla vedra. Kolaps počítačů opět zastavil obchody na pražské burze. Vlaky Českých drah začaly jezdit poloviční rychlostí.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Domov
Ve veřejném zájmu tajné Iva Tůmová Praha, první červencové úterý, pět hodin odpoledne: na most Legií vbíhá početný zástup policistů a z obou stran jej neprodyšně uzavírá. Mafie za každým stromem Tomáš Němeček Už třetím rokem je poslanec Parlamentu Čestmír Hofhanzl (ODA) na válečné stezce proti "mafii v českém lesnictví". Za celou dobu zaznamenal jediný úspěch: přiměl ekonomického ředitele státních Lesů, aby vystoupil z investiční společnosti Forestinvest, jejíž fondy získaly v kuponové privatizaci významný podíl v lesních závodech. Telefonní Dattel Martin Kontra Tiše a ve stínu miliard nadnárodní firmy TelSource proběhla na přelomu května a června v našich telekomunikacích ještě jedna revoluce. Představitel strany lidové zatčen polskými úřady Tomáš Němeček Kdyby v příštích dvanácti měsících měli jet šéfové strany lidové do Polska, místopředseda moravskoslezské KDU-ČSL Libor Ambrozek (29) by chyběl.
Rozhovory
Výzva otevřené společnosti Petr Zídek Profesor na pařížském Institutu politických studií GILLES KEPEL (1955) je řazen k předním světovým odborníkům na problematiku současného islámu.
Komentáře
Ten film platím já Tereza Brdečková Loňských devatenáct českých filmů stálo kolem tří set milionů korun, letos se jich natočí nejméně dvaadvacet a budou stát ještě víc. Očista na pokračování Vladimír Mlynář, Richard Štencl Před čtyřmi lety hýbalo naší politickou scénou slovo, na které se už zapomnělo - totiž debolševizace. Na jedné straně stál požadavek očisty společnosti a jejích institucí, inspirovaný denacifikací Německa po roce 1945, na straně druhé obavy z "honu na čarodějnice" a pravicového radikalismu. Apartheid po česku Zbyněk Petráček Od nynějška to budou mít strážci etnické čistoty jednodušší. Když se před rokem či dvěma objevily v některých restauracích či na koupalištích nápisy "Romům vstup zakázán" a státní orgány nereagovaly, až příliš to zavánělo rasismem. Bosna mezi Somálskem a Kyprem Filip Tesař Srebrenica, před válkou ze tří čtvrtin muslimská, založená ve čtrnáctém století jako dubrovnická obchodní faktorie a sídlo františkánské řádové provincie Bosna Stříbrná, se po dvou letech znovu dostala do centra pozornosti: jako první ze šesti "bezpečných zón" v Bosně a Hercegovině ji minulý týden obsadila armáda bosenských Srbů.
Civilizace
Experiment, který nelze opakovat Jaroslav Flegr Do výloh knihkupectví nahlíží dnešní přírodovědec v jistých obavách. Zvláště knihy v barevných přebalech s klíčovými slovy "Život", "Zákony přírody", "Lidská přirozenost", "Duše", často s otazníkem či vykřičníkem v názvu, vyvolávají u mnohých mých kolegů příznaky obdobné těm, které člověk zakouší v čekárně zubního lékaře.
Ekonomika
Jánošíkovo dilema Marek Loužek Před třemi týdny schválil český Parlament zákon o důchodovém pojištění. Vedle prodloužení věku odchodu do penze vyvolala největší spory výše základního důchodu. Reklamace jen pro otrlé Martin Kontra Vítězové konkurzu na nákup sedmadvacetiprocentní části SPT Telecom před třemi týdny neskrývali nadšení - chválili českou vládu za cit pro fair play a oceňovali fakt, že se ministři nejen rozhodli včas, ale navíc v mezidobí dokázali i zabránit úniku informací.
Téma
V muslimském obklíčení Petr Zídek S kým bude Západ bojovat v příští válce? Na otázku, která se objevila po kolapsu komunistického bloku, odpověděl před dvěma lety politolog Samuel P. Huntington z Harvardovy univerzity. Podle jeho eseje Střet civilizací?

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte