Reklama
 
28.jpg

1995/28

Koupit vydání
27.jpg Vydání 3.–10. 7. 1995 29.jpg Vydání 17.–24. 7. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Nepoznal svět, kdo z domu nevyšel / filozof ležel a přemýšlel Tereza Brdečková, Antonín Kosík Celá kultura je charakterizována podle Flussera analogií obrazu se světem a písma (sekvenčním zápisem, šifrou obrazu) s obrazem. Posléze je formována širokým užíváním textu, jaké umožňuje vynález knihtisku.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Dva muži před volbami Dimitrij Běloševský Nejednou již bylo řečeno, že čečenská tragédie, a především teroristická akce v Buďonnovsku urychlily vývoj v Moskvě. Politické síly Ruska, rozdělené a znesvářené invazí do Čečenska, jako by pochopily svoji odpovědnost až poté, co ruské vedení v Buďonnovsku opět prokázalo neprofesionalitu v oblasti vojenské i bezpečnostní. Jak se mění tvář Ameriky Hana Palcová Tvář Spojených států předurčili první osadníci - anglosaští puritáni. Na rozdíl od španělských a portugalských katolíků nebyli stoupenci míšení ras, a tak se Američané vždy rozdělovali podle rasové příslušnosti. Chléb a hry Teodor Marjanovič Očekávaná senzace, jež elektrizovala nedávné mistrovství Evropy v košíkové, uspořádané v Aténách, se nakonec nekonala: Chorvatsko překvapivě prohrálo v semifinálovém zápase s Litvou a nepostoupilo do finále, kde na vítěze tohoto utkání čekal celek srbsko-černohorské Jugoslávie. Německý skok na Balkán Vladimír Rajdl Letošní červen byl pro Spolkový sněm zkouškovým obdobím. A navíc se zdá, že Německo ze školních škamen hned tak nevyjde. Příčinou může být tu ještě skrytý důsledek sjednocení, tam zase světové problémy.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Zlevnily brambory a zdražila jablka. Neznámý druh mandelinky dvacetitečné napadl vrbové porosty v Beskydech. Část silnice spojující Mikulov s rakouským Drasenhofem nevydržela nápor turistů a propadla se do vinného sklípku.
Domov
Hrdinou omylem Martin Kontra Přestože podle Ústavy má v Česku každý právo na svobodné šíření informací, místní státní úředníci mohou tyto vymoženosti podle svého uvážení omezovat. A nejen to - snahu naplňovat ústavní práva mohou dokonce trestat. Kdy vybuchne další bomba Jaroslav Spurný Ve vyšetřování nájemné vraždy Miroslava Kovaříka, který byl v půli května ve Zlíně roztrhán výbušninou umístěnou pod jeho luxusním BMW, policie příliš nepokročila. Pravý jazýček na levých vahách Marek Švehla Místní organizace ODS z jihomoravského Mikulova se minulý týden stala nejslavnější pravicovou buňkou v Česku. Zdejší konzervativci totiž nedbali doporučení pražského vedení a po opakovaných komunálních volbách se spojili s komunisty a sociálními demokraty proti celostátním koaličním partnerům: ODA a lidovcům. Pomozte: Jsem nevinen! Petr Holub Richard Ševčík dostal loni deset let za "navádění k vraždě" a letos v červnu utekl z kriminálu, aby upozornil, že byl odsouzen nespravedlivě. Poté, co jeho vzkaz odvysílala televize NOVA, vrátil se uprchlík dobrovolně zpět za bránu plzeňské věznice.
Ekonomika
Kurzy akcií v době kamenné Ondřej Vojtěch Na konci čtvrtého červnového týdne, v pátek 23. 6., se cenový index pražské burzy PX 50 dostal pod čtyřsetbodovou hranici. Nejdůležitější zprávou pro držitele akcií z uplynulých čtrnácti dnů, kdy se díky svátkům obchodovalo pouze sedmkrát, tak je informace, že se index nad tuto hladinu už nevrátil. Na řadě je privatizace Jan Macháček Přestože až do poslední chvíle nebyly vyhlídky na přijetí novely zákona o důchodovém pojištění nijak růžové, nakonec vše dopadlo až překvapivě dobře. Věková hranice pro odchod do důchodu se začne - velmi pozvolna - zvyšovat.
Civilizace
Pozitivní diskriminace na ústupu Tomáš Klvaňa Je to už více než pětadvacet let, co Spojené státy uhranul fenomén, který pak dostal název pozitivní diskriminace. Tento poněkud zvláštní pojem označuje i zvláštní praxi: v podstatě jde o to, že americké veřejnoprávní i soukromé instituce se za pomoci tzv. affirmative action, podpůrných programů, snaží zaměstnávat více lidí z barevných menšin.
Téma
Svobodu ano, parlament ne Petr Holub Dvě třetiny české společnosti nedůvěřují svému Parlamentu. Vysoké číslo pochopitelně probouzí nepříjemné otázky. Například: Není tato široce sdílená nedůvěra známkou nechuti k demokratickému režimu? Asi těžko.
Komentáře
Kacíř, demokrat, nebo služebník boží Richard Štencl "Husita Masaryk podal ruku husitovi Jiráskovi, a dlouho, dlouho ji s pohnutím tiskl. Klenbou nádraží zaburácela velebná hymna husitská Kdož jste boží bojovníci. Zpívali ji učitelé pražští a učitelé moravští." Major pod kontrolou Tarzana Ivan Kytka Navzdory dramatické kampani provázející volbu nového předáka britských konzervativců má třípatrový dům v Downing Street číslo 10 stejného nájemníka jako před dvěma týdny. Jako FBI Jaroslav Spurný Když byli před dvěma měsíci z policejní vazby propuštěni hlavní aktéři tzv. rumové aféry, nic jim nebránilo vyzvednout ze svých bankovních kont miliony získané na daňových podvodech s fingovaným vývozem alkoholu.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Rozhovory
Pokud nejste vyloženě blbý, vyplatí se studovat Marek Švehla studovat Vysokou školu chemicko-technologickou, pak přešel na Filozofickou fakultu (FF) Univerzity Karlovy (UK), kde vystudoval romanistiku.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte