Reklama
 
27.jpg

1995/27

Koupit vydání
26.jpg Vydání 26. 6. – 3. 7. 1995 28.jpg Vydání 10.–17. 7. 1995
Kultura
Pro potěchu Tereza Brdečková Kulturní přehled pro tento týden. Co nového na obrazovce Tereza Brdečková Minulé úterý informoval ředitel České televize Ivo Mathé, že situace v jeho podniku nazrála ke změnám: do září se ČT zbaví deseti procent ze svých tří tisíc zaměstnanců a v programu se objeví určité změny. Místa s tajemstvím Martin Ryšavý Daniele Hodrové (1946) vyšla nedávno v nakladatelství KPL knížka nazvaná Místa s tajemstvím s podtitulem Kapitoly z literární topologie. Jedná se o souborné vydání literárně teoretických statí, z nichž většina byla otištěna během posledních pěti let v různých časopisech.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Nejlepší tradice Krakova Maciej Szymanowski Na území Polské republiky jistou dobu působí skupina občanů Ruské federace, konkrétně jistý Ampukajev a Zubajrajev, kteří se vydávají za pověřence čečenského režimu generála Dudajeva a v rámci tzv. Čečenského informačního střediska vyvíjejí protiruskou propagandistickou činnost. Na tiché vlně militarizace Vladimír Janecký Ještě čerstvý šok z loňské genocidy ve Rwandě a bolestná vyhlídka na genocidu další, to je jen část temné přítomnosti, která obestírala 31. summit Organizace africké jednoty (OAJ) v etiopské Addis Abebě. Mezi treskami a Evropou Dan Marek, Ragnar R. Kristjansson Právě před rokem, 17. června 1994, Islanďané slavili padesáté výročí založení republiky. V Thingvelliru, na místě, kde se od roku 930 scházel starodávný Althing, první parlament na světě, se shromáždilo na 40 000 z celkem 260 000 ostrovanů. Zvítězí John Ivan Kytka Britský převrat je prostě nenapodobitelný. Přichází z čistého nebe, popírá jakýkoliv konstituční důvod a jen tak někdo ho nedokáže předpovědět, poznamenal v londýnských The Times, blízkých současné vládě, renomovaný komentátor Simon Jenkins.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Kritizovat svou zemi je vlastenecké Jaroslav Veis Přes třicet let působil v americkém Senátu (z toho patnáct let jako předseda zahraniční komise), více než půl století patřil k nejznámějším americkým státníkům. Před dvěma lety mu Bill Clinton udělil Medaili svobody, nejvyšší vyznamenání, které může americký prezident udělit civilistovi. Otepluje se svět, anebo ne? Václav Cílek Zrovna v čase nedávné berlínské konference o globálním oteplování, kde 60 ekologických ministrů pronášelo velmi podobné projevy o skleníkovém jevu, položil význačný klimatolog R. A. Kerr v prestižním vědeckém časopisu Science otázku uvedenou v titulku tohoto článku.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Uplynulo 45 let od popravy Milady Horákové a Záviše Kalandry. Sněmovna schválila snížení daně z příjmu. V soutěži o nejoblíbenější televizní reklamu zvítězil Modrý králíček Azurit a limonáda Pepsi Max.
Domov
Na zádech čápů do Afriky Marek Švehla Jen malý krůček od světového úspěchu stojí čeští ornitologové. Po letech nenápadné a tiché práce se mezi nimi konečně našel člověk, který tuto disciplínu dostane na stránky novin a rozhlasové vlny. Co najít na extremisty Jindřich Šídlo Bojovat v Česku proti extremismu není nic jednoduchého. Jasně to potvrzuje i prozatím marná snaha tuzemských úřadů zrušit oficiální registrace dvou organizací, které se dostaly na Rumlův seznam českých extremistů s přídomkem "rasistické": Vlastenecké fronty a Vlastenecké ligy. Biskupové proti sexuální výchově Marek Švehla Od poloviny června se v tuzemských kostelích předčítá stanovisko českých biskupů k plánované sexuální výchově na školách. Po šesti měsících dohadů a protestů vyhověla naše největší církev požadavkům věřících a vydala prohlášení k choulostivému tématu. Báječný kšeft s pozemky ve Slezsku Tomáš Němeček Představme si, kdyby český Parlament loni na podzim odhlasoval, že stát nebude vymáhat dluhy po trestně stíhané dvojici bratrů Helbigových. Nepochopitelné. Co kdyby se ještě ukázalo, že pro návrh hlasoval některý z poslanců, který jezdil jejich mercedesem?
Komentáře
Pilip na konci školního roku prošel Petr Holub Žáci už mají za sebou chvíle napětí, kdy dostávali vysvědčení a případný výprask nebo pochvalu od rodičů. Mnozí z nich určitě litovali, že to není naopak a že oni sami nemohou psát vysvědčení učitelům a tak se jim spravedlivě pomstít. Na stopách zločinu v České filharmonii Milan Drápala Okřídlené heslo, které si kdysi vetknul na svůj štít hudební festival Pražské jaro, hlásá: Hudba sbratřuje národy! Ušlechtilá idea, zrozená z osvícenského světoobčanství, se však v moderních českých dějinách dostávala až příliš často do křížku s jiným ušlechtilým heslem: Národ sobě! Vzhůru do boje s inflačním tygrem Jan Macháček Před deseti dny se centrální banka rozhodla tvrdě zasáhnout proti narůstajícím inflačním tendencím v české ekonomice a vyhlásila soubor několika provázaných opatření (podrobněji viz str. 6).
Rozhovory
Nestačí jen vrátit odsunutým Němcům občanství Vladimír Mlynář JUDr. KOLJA KUBÍČEK (* 1945) pochází z česko-německé rodiny, která se aktivně angažovala v protifašistickém odboji: dědeček z otcovy strany (německý komunistický novinář) byl zatčen po okupaci ČSR v roce 1939 a zemřel na následky věznění v roce 1943, druhý byl zatčen v roce 1944 spolu se zbytkem rodiny a zemřel o osm dní později, patrně utlučen gestapem.
Ekonomika
Proti horkým penězům Jan Macháček Za prvních pět měsíců letošního roku musela centrální banka nakoupit 3,3 miliardy dolarů. Meziroční míra v květnu činila 10,4 % (před rokem to bylo 10,2 %), přičemž ve stejné době k nám přišlo rekordních 950 milionů dolarů. Věda, nebo ideologická doktrína Marek Loužek Britská pobočka nadnárodní společnosti Royal Dutsch/Shell předminulý týden ustoupila mezinárodnímu tlaku a upustila od svých plánů na potopení vyřazené ropné plošiny Brent Spar na dno Atlantského oceánu.
Téma
Mubarak se utopil v Berounce Vladimír Mlynář, Maciej Szymanowski Letadlo je stroj, který - pokud zrovna neveze nějakého prominenta - obvykle havaruje. K tomuto závěru by nutně dospěla každá bytost z cizí planety, pro niž by jediným zdrojem informací o Zemi bylo televizní zpravodajství.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte