26.jpg

1995/26

Koupit vydání
25.jpg Vydání 19.–26. 6. 1995 27.jpg Vydání 3.–10. 7. 1995
Kultura
Pro potěchu Tereza Brdečková Kulturní přehled pro tento týden. Mystika velká i každodenní Viktor Šlajchrt Generace Petra Císařovského (* 1950) prožívala vnímavý dětský věk v letech šedesátých; vrůstala do světa nadějí. Šumaři na střechách mrakodrapů Jan Sobotka V jedné židovské pohádce vymění muž cestou do města své dvě krávy za dvě písničky. V jiné se jakýsi venkovan dokonce pokouší s popěvky obchodovat. Jak asi zněly tyto melodie, které snad hráli i muzikanti z povídek Isaaka Bashevise Singera či obrazů Marka Chagalla?
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Národní fronta na postupu Jaroslav Formánek Po radničních schodech města Dreux, necelých sto kilometrů západně od Paříže, stoupá žena středního věku. Obklopuje ji početná skupina příznivců, kteří se snaží skandováním "Marie-France, Marie-France" přehlušit pískot okolního davu. Opět otazníky kolem Golan Alžběta Hévrová Syrský prezident Háfiz Asad učinil asi před 10 dny narážku, že je ochoten uzavřít mír s Izraelem. Tím vyvolal euforii v řadách izraelských vládních politiků. Co naznačil Buďonnovsk Dimitrij Běloševský Ruská armáda vyrukovala do Čečenska loni v prosinci. Krvavá kampaň tak trvá již přes půl roku. Co přinesla? Čečenům nesmírné strádání. Haiderovi na ruku Teodor Marjanovič Nejnovější vlna dopisových bomb přivádí rakouské kriminalisty k zoufalství: od prvních úderů (viz Respekt 1/94) uplynul už půldruhý rok, tento zvláštní terorismus - výbušniny v poštovních zásilkách nebo v trubkách - má na svém kontě celkem už čtyři životy a devět zraněných, avšak pachatele se zatím nepodařilo odhalit.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Půlnoční severní oblohou prolétl ze západu na východ raketoplán Atlantis. Kolaps počítačů znemožnil obchody na pražské burze. Zemědělci vyhlásili boj křídlatce hrotolisté. V Prostějově začalo osmatřicáté kolo básnického festivalu Wolkerův Prostějov.
Civilizace
Podstata sporu Jan Jaroš Respekt bývá obvykle dobře informován, ale tentokrát tomu tak nebylo. V článku Portmonka "bílé mafie" (18/1995) na velice aktuální téma je řada nepřesností, autoři matou čtenáře nedostatečným pochopením problematiky.
Rozhovory
Jinak to fakt dělat nejde, Jan Macháček, Vladimír Mlynář Ing. EMANUEL ŠÍP (* 1955) vystudoval Vysokou školu ekonomickou. Působil ve Výzkumném ústavu obchodu a v Československé plánovací komisi, od roku 1990 na Federálním ministerstvu financí (nakonec jako ředitel odboru regulace cen).
Téma
Demagogové v salonech Teodor Marjanovič, Vladimír Rajdl, Josef Kašpar Nejsme škůdci demokracie. Jsme prostředkem na hubení jejích škůdců, tvrdí šéf rakouských Svobodných Jörg Haider, který už dříve proslul obhajobou politiky zaměstnanosti ve třetí říši.
Ekonomika
Počet bank by měl omezit trh Miroslav Tuček V předminulém Respektu (č. 24/95) tvrdí guvernér České národní banky Josef Tošovský, že devětapadesát existujících poboček zahraničních bank v ČR je v zemi naší velikosti až dost. Propad pokračuje Oldřich Babický Vyznavači Murphyho zákonů si musejí mnout ruce a vysoko vyskakovat. Zase měl jednou pravdu... "Když něco začalo dobře, skončí to špatně.
Domov
Tajný klíč k terminálu Lizner Tomáš Němeček Příprava soudu s Jaroslavem Liznerem se vleče: bývalý šéf Centra kuponové privatizace se dočká procesu až v polovině září. Přitom žaloba, která jej viní z úplatkářství, je hotova už od počátku letošního března. Velké chvíle železného muže Marek Švehla Přestože se nejslavnější odborový předák těchto dnů Jaromír Dušek podle vlastních slov cítí před televizní kamerou "jako na popravišti", dokázal v TV pořadu Aréna zdánlivě nemožné: přes snahu pěti oponentů přesvědčil diváky o tom, že zamýšlená stávka na železnici byla opodstatněná. Ministr Holáň má migy rád Jaroslav Spurný Tajná schůzka bezpečnostního výboru Sněmovny v noci ze středy na čtvrtek minulý týden proběhla ve znamení velkých peněz a delikátních politických otázek. Policie nevylučuje, že Čadek je už dávno mrtev Jaroslav Spurný Před šesti týdny vynesl Nejvyšší soudní dvůr v Londýně významný rozsudek, týkající se největšího českého finančního skandálu, nekrytých garancí vydaných přede dvěma lety Bankou Bohemia.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Komentáře
Mít tak vaše starosti Zbyněk Petráček Osobní prožitky z mládí i dětství formují státníky více, než by se zdálo na první pohled. Díky tomu také výrazně ovlivňují chod dějin. Špinavé prádlo českého fotbalu Jindřich Šídlo, Jaroslav Spurný V posledních týdnech zaplňuje fotbal přední stránky deníků - nikoli ovšem z důvodů sportovních. Není se čemu divit, vždyť právě skončená sezona české kopané byla prošpikována řadou skandálů. Kudy do Evropské unie Jan Macháček Na setkání hlav států Evropské Unie ve francouzském Cannes byli tentokrát na přání nového francouzského prezidenta Jacquea Chiraca pozváni také představitelé států, které mají s Evropskou unií podepsánu asociační dohodu.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte