Reklama
 
25.jpg

1995/25

Koupit vydání
24.jpg Vydání 12.–19. 6. 1995 26.jpg Vydání 26. 6. – 3. 7. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Pochmurné hlavy moci Viktor Šlajchrt Na samém počátku století, v němž měli sehrát tak pochmurné role, bylo Hitlerovi jedenáct a Stalinovi jedenadvacet. Oba pocházeli z malých poměrů a z provinčních oblastí zaostalých impérií, oba měli nerudné otce a milující matky, oba nenáviděli školu a ani jeden ji nedokončil. Erotika v čase zániku Viktor Šlajchrt Umělecký osud rakouského malíře Gustava Klimta (1862-1918) byl mimořádně šťastný. Mezi hodnostáři vídeňské Akademie výtvarných umění budilo jeho dílo zavilý odpor, zato však oslovilo široké vrstvy veřejnosti od kultivované maloburžoazie až po císaře Františka Josefa I. a jeho dvůr.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Italové pro Berlusconiho Josef Kašpar Do jisté míry je třeba Italy obdivovat. Za obtížné hospodářské situace a po tříletém politickém boji přišla neděle 11. června, kdy se měli vyjádřit ve dvanácti referendech týkajících se složitých a často zcela odlišných otázek, navíc necelé dva měsíce po regionálních volbách. Generálové bez problémů Petr Zídek Nigerijský vojenský režim se dostává do stále větší mezinárodní izolace. Právě před dvěma lety tam byly anulovány výsledky relativně demokratických prezidentských voleb a tohoto výročí využily dvě západní mocnosti, které mají v nejlidnatější zemi Afriky největší zájmy: Velká Británie pohrozila Nigérii vyloučením z Commonwealthu, Spojené státy, které odebírají většinu nigerijské ropy, zase zostřením hospodářských sankcí. Mraky nad Transylvánií Terje B. Englund Představují jednu z nejpočetnějších etnických menšin v Evropě, a jsou až zoufale nespokojeni se svou situací. Transylvánští Maďaři, čítající téměř 1,8 milionu osob, se pomalu vzdávají naděje. Tichý a řádný prezident Maciej Szymanowski Ne každému prezidentovi se podaří angažovat se v aktuálních politických sporech a současně zůstat nejpopulárnějším politikem své země. Ne každému se podaří zastávat úřad déle než jedno volební období.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Dva lidé zahynuli při rozsáhlých povodních na jihu Moravy. V lesích okolo Fulneku byl spatřen medvěd. Meryl Streepová se v malostranské vinárně sešla s Václavem Havlem.
Civilizace
Nerozpoznaná znamení Sergej Machonin Naše konverze v oblasti architektury se netýkala ničeho, co patřilo k Prostějovu tradičně, domácky, měšťansky a bez ambicí.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Ekonomika
Daně 1996 Vladimír Rogalewicz Letos bude Parlament projednávat změny v zákonu o dani z příjmu už v polovině roku, a tak odpadne obvyklé šturmování na posledním prosincovém zasedání. Reforma dvou molochů Jan Macháček O radikálních reformách statutu Světové banky a Mezinárodního měnového fondu se mluvilo naposledy před rokem, kdy obě instituce slavily padesát let od svého založení. V tomto směru se od té doby nic významného neudálo.
Domov
Ekologové neplní sliby Petr Třešňák Špatná zpráva pro všechny, kdo mají v úmyslu zavést plynové topení a spoléhají přitom na slíbenou státní podporu: 5. června ji kontrolní rada Státního fondu životního prostředí navrhla zrušit. A zastaví se všechno Tomáš Němeček Slabě osvětlená chodba v žižkovském Domě odborových svazů, kde mají své kanceláře železničářské odbory, žije přípravami na stávku. Je čtvrtek 15. června, poslední den ultimáta. Obrat v případu Thomase Rankela Jindřich Šídlo Ještě před dvěma měsíci se zdálo, že případ německého občana Thomase Rankela, zastřeleného loni 9. října v půl druhé v noci v Příbrami českým policistou, bude v tichosti uzavřen jako nešťastná náhoda. Zlaté prasátko v centru Prahy Marek Švehla Když na letošním sjezdu sociální demokracie popsal poslanec Josef Wagner finanční situaci své strany jako "nikoli růžovou", věděl, o čem mluví.
Téma
Ženská otázka Hana Doležalová V úvodní sekvenci Soderberghova filmu Sex, lži a video si hlavní hrdinka stěžuje svému psychoanalytikovi na nutkavou představu neustále se hromadících odpadků.
Komentáře
Na cestě za voliči Richard Štencl Přestože se předminulý víkend na ústředním sněmu ODA nestalo nic převratného, dospělo vedení strany k překvapivému poznání: stranické rozpory a problémy se nemají řešit přes sdělovací prostředky, ale na půdě k tomu určené, tj. prostřednictvím legitimních orgánů Aliance. Sedm bohatých Tomáš Klvaňa Přístav Halifax má mezi svými obyvateli více nositelů akademického titulu PhD než kterékoli jiné kanadské město. Snad právě proto měl být letošní summit sedmi nejbohatších světových demokracií zaměřen na otázky dlouhodobé vize pro tento svět. Proti zrůdnému systému Petr Holub Sezóna stávek je v plném proudu. Po učitelích a doktorech chtějí zastavením práce dosáhnout vyšších platů i železničáři, zubaři, pěvci operních sborů, horníci a vysokoškolští profesoři. Zatím jde jen o výhružky - co ale když se splní? Privatizace podle Mečiara Peter Schutz Současná slovenská scéna připomíná nejspíše jakýsi vojenský cvičný prostor. Tu a tam se ozývá i střelba "ostrými", ale vše je zahaleno dýmovým kouřem z různých zástupných afér a skandálů.
Rozhovory
Musím být velmi opatrný a soudný Jan Brabec, Jiří Zavadil GERD ALBRECHT (* r. 1935 v Essenu) studoval dirigování a hudební vědu. Kariéru profesionálního dirigenta zahájil v Mohuči, pak působil jako nejmladší generální hudební ředitel v Lübecku, Kasselu, v r. 1972 se stal šéfdirigentem opery v Berlíně a současně ředitelem Tonhalle-Orchestru v Curychu, r. 1988 generálním hudebním ředitelem Státní opery a Státního filharmonického orchestru v Hamburku.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte