Reklama
 
24.jpg

1995/24

Koupit vydání
23.jpg Vydání 5.–12. 6. 1995 25.jpg Vydání 19.–26. 6. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Největší událost sezóny Tomáš Němeček Čeští teatrologové se letos o nic nepřeli tolik jako o to, kdo a proč dostal od ministra Tigrida více státních peněz. Úžasné konby profesora Hrona Viktor Šlajchrt O podivuhodných myšlenkových výkonech c. k. gymnaziálního profesora matematiky a fyziky v Hradci Králové Jakuba Hrona Metánovského (1840-1921) dlouho věděli jen jeho žáci (patřil k nim i Alois Rašín) a lidé z nejbližšího okolí. Slavnost hudby s otazníky Petar Zapletal Letošní ročník trval od 12. května do 3. června. Praha slyšela japonský, ruský a německý orchestr (slavné Karajanovy Berlínské symfoniky, dnes v čele s Claudiem Abbadem), Slovenskou filharmonii, komorní orchestry z Holandska, Německa, Ameriky i četná komorní sdružení.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Přežít nadcházející Armagedon Jasumi Iwakami Dne 16. května byl konečně zatčen muž, který pro svou "říši" vyráběl v tajných továrnách děla a chemické zbraně a pokoušel se z Ruska dovézt tanky a ponorky. Šestého června byl pak - spolu se šesti dalšími lidmi - formálně obžalován z vraždy a pokusu o vraždu. I kdyby podpisy nebyly Peter Schutz Z koloběhu afér efemérního trvání, který na Slovensku funguje téměř jako přírodní zákon, se zcela vymkl příběh petičních archů opoziční Demokratické unie. V Katyni bez smíření Maciej Szymanowski Vězně naháněli z vagonů na nákladní automobily a po polních cestách odváželi hluboko do lesa. Když se někdo vzpíral, přehodili mu přes hlavu jeho vlastní plášť, rukávy mu zavázali kolem krku a tak ho vedli na okraj jámy. Ti, kteří na smrt čekali klidně, museli snést strašlivý pohled. S požehnáním Kremlu Zdeněk Chmel Ruský vojenský vrtulník i armádní plynový analyzátor ruské výroby, nalezené v Kamikuišiki, sídle sekty Ómu šinrikjó, obrátily pozornost mezinárodní veřejnosti k aktivitě sekty v Rusku.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Vláda se rozhodla jednostranně vypovědět platební dohodu se Slovenskem. Skončilo Pražské jaro. Předseda bavorského kabinetu Edmund Stoiber vyzval Prahu, aby zrušila poválečné dekrety prezidenta Beneše.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Ekonomika
Kdo probudí burzu Martin Kotula Bližší zkoumání vývoje českého kapitálového trhu za poslední dva týdny nepřinese zkušenému investorovi nic překvapujícího. Palcem dolů ukazují jednotlivé indikátory, oficiální index pražské burzy otestoval minulý čtvrtek novou minimální hodnotu 405 bodů a znovu se tak přiblížil na dohled psychologické čtyřstovkové hranice. Černá díra sociálního státu Jan Macháček V pátek 26. května se na půdě Národohospodářského ústavu (CERGE) odehrála zajímavá diskuse za účasti ministra Dlouhého, premiéra Klause, guvernéra Tošovského a profesora Harvardské univerzity Jeffrey Sachse.
Civilizace
Obzvláštníci Tomáš Pěkný, Vladimír Borecký S rozšířením povinné školní docházky a s odstraněním negramotnosti se nerozvinuly jenom vědecké a technické obory, ale též myšlenkové aktivity spíš jen kuriózní, které čile bují na okraji uznávaného seriózního bádání.
Domov
Ruce pryč od našich účtů Tomáš Němeček Poprvé v historii má premiér Klaus v úmyslu navštívit Nejvyšší kontrolní úřad. Vláda totiž právě jeho a Jana Kalvodu pověřila, aby si se státními revizory promluvili o "některých sporných šetřeních". Bratr za milion Jindřich Šídlo Spor o to, zda naši politici požívají výsady absolutní nedotknutelnosti, nebo zda si musí zvyknout na neustálý zájem a kritiku sdělovacích prostředků, zůstává i nadále nerozhodnut. Dva roky starý zásah agentury Professional Commando na Spartě dodnes nepotrestán Jindřich Šídlo Ani po dvou letech není definitivně ukončeno vyšetřování incidentu, který se odehrál 11. června 1993 na stadionu pražské Sparty. Příslušníci soukromé bezpečnostní agentury Professional Commando tehdy zmlátili oslavující fotbalové fanoušky tak tvrdě, že potřebu vyjádřit se k tomu cítil i pražský primátor Jan Koukal: v televizi tehdy slíbil, že se osobně zasadí, aby Commando ztratilo licenci. Vládu špioni nebaví Jaroslav Spurný Lednové obvinění Jana Kalvody, že česká kontrarozvědka sleduje domácí politické strany, donutilo vládu přemoci svou lhostejnost k dění v tajných službách. Zájem však netrval dlouho. Pithart-Král v pátém kole na body Martin Kontra Minulý čtvrtek změnila státní moc za asistence televizních kamer svůj pohled na pokus uplatit premiéra české vlády: po čtyřech letech od činu a s pěti soudy za sebou byl někdejší ředitel Agrobanky Jan Král poprvé uznán vinným.
Téma
Léčení zázrakem Marek Švehla, Petr Holub Paní Božena dívala se upřeně do okna a ostře pozorovala podivného lékaře. Chvíli se jí zdálo, že vidí tvář démona, chvíli zas, že se tam sklání k chorým a trpícím člověk Boží, plný soustrasti a silné vůle zmírniti utrpení a bídu lidskou.
Rozhovory
Ne všechny naše banky jsou zdravé Jan Macháček Ing. JOSEF TOŠOVSKÝ (* 1950) pochází z Náchoda, studoval zahraniční obchod na VŠE v Praze a v sedmdesátých a osmdesátých letech působil v různých funkcích v Státní bance československé a v pobočce Živnostenské banky v Londýně.
Komentáře
Naivitou k doživotí Richard Štencl Minulou středu se vláda ještě před svým oficiálním zasedáním rozhodla nezabývat případem českého pašeráka drog zadrženého v Thajsku. Rozhodla správně. Penzijní poker Jan Macháček Koaliční jednání o reformě důchodového zabezpečení zkrachovalo. Předseda KDU-ČSL Josef Lux minulý týden prohlásil, že žádný z poslanců jeho strany v žádném případě nepodpoří myšlenku postupného zvyšování věkové hranice pro odchod do penze. Za co se v Česku bude trestat kriminálem Milan Drápala Miroslav Grebeníček nepatří k mediálně všudypřítomným hvězdám české politiky. Důvěrně ho znají vlastně jen čtenáři komunistických Haló novin, Naší pravdy a účastnící stranických mítinků. Většina lidí je tak ochuzena o jeho myšlenky a nevšední, takřka básnickou imaginaci.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte