Nenašli jste, co hledáte?
Napište na [email protected].
Kulturní přehled pro tento týden.
Čeští teatrologové se letos o nic nepřeli tolik jako o to, kdo a proč dostal od ministra Tigrida více státních peněz.
O podivuhodných myšlenkových výkonech c. k. gymnaziálního profesora matematiky a fyziky v Hradci Králové Jakuba Hrona Metánovského (1840-1921) dlouho věděli jen jeho žáci (patřil k nim i Alois Rašín) a lidé z nejbližšího okolí.
Letošní ročník trval od 12. května do 3. června. Praha slyšela japonský, ruský a německý orchestr (slavné Karajanovy Berlínské symfoniky, dnes v čele s Claudiem Abbadem), Slovenskou filharmonii, komorní orchestry z Holandska, Německa, Ameriky i četná komorní sdružení.
Krátký přehled zahraničních událostí.
Dne 16. května byl konečně zatčen muž, který pro svou "říši" vyráběl v tajných továrnách děla a chemické zbraně a pokoušel se z Ruska dovézt tanky a ponorky. Šestého června byl pak - spolu se šesti dalšími lidmi - formálně obžalován z vraždy a pokusu o vraždu.
Z koloběhu afér efemérního trvání, který na Slovensku funguje téměř jako přírodní zákon, se zcela vymkl příběh petičních archů opoziční Demokratické unie.
Vězně naháněli z vagonů na nákladní automobily a po polních cestách odváželi hluboko do lesa. Když se někdo vzpíral, přehodili mu přes hlavu jeho vlastní plášť, rukávy mu zavázali kolem krku a tak ho vedli na okraj jámy. Ti, kteří na smrt čekali klidně, museli snést strašlivý pohled.
Ruský vojenský vrtulník i armádní plynový analyzátor ruské výroby, nalezené v Kamikuišiki, sídle sekty Ómu šinrikjó, obrátily pozornost mezinárodní veřejnosti k aktivitě sekty v Rusku.
Bližší zkoumání vývoje českého kapitálového trhu za poslední dva týdny nepřinese zkušenému investorovi nic překvapujícího. Palcem dolů ukazují jednotlivé indikátory, oficiální index pražské burzy otestoval minulý čtvrtek novou minimální hodnotu 405 bodů a znovu se tak přiblížil na dohled psychologické čtyřstovkové hranice.
V pátek 26. května se na půdě Národohospodářského ústavu (CERGE) odehrála zajímavá diskuse za účasti ministra Dlouhého, premiéra Klause, guvernéra Tošovského a profesora Harvardské univerzity Jeffrey Sachse.
Poprvé v historii má premiér Klaus v úmyslu navštívit Nejvyšší kontrolní úřad. Vláda totiž právě jeho a Jana Kalvodu pověřila, aby si se státními revizory promluvili o "některých sporných šetřeních".
Spor o to, zda naši politici požívají výsady absolutní nedotknutelnosti, nebo zda si musí zvyknout na neustálý zájem a kritiku sdělovacích prostředků, zůstává i nadále nerozhodnut.
Ani po dvou letech není definitivně ukončeno vyšetřování incidentu, který se odehrál 11. června 1993 na stadionu pražské Sparty. Příslušníci soukromé bezpečnostní agentury Professional Commando tehdy zmlátili oslavující fotbalové fanoušky tak tvrdě, že potřebu vyjádřit se k tomu cítil i pražský primátor Jan Koukal: v televizi tehdy slíbil, že se osobně zasadí, aby Commando ztratilo licenci.
Lednové obvinění Jana Kalvody, že česká kontrarozvědka sleduje domácí politické strany, donutilo vládu přemoci svou lhostejnost k dění v tajných službách. Zájem však netrval dlouho.
Minulý čtvrtek změnila státní moc za asistence televizních kamer svůj pohled na pokus uplatit premiéra české vlády: po čtyřech letech od činu a s pěti soudy za sebou byl někdejší ředitel Agrobanky Jan Král poprvé uznán vinným.
Minulou středu se vláda ještě před svým oficiálním zasedáním rozhodla nezabývat případem českého pašeráka drog zadrženého v Thajsku. Rozhodla správně.
Koaliční jednání o reformě důchodového zabezpečení zkrachovalo. Předseda KDU-ČSL Josef Lux minulý týden prohlásil, že žádný z poslanců jeho strany v žádném případě nepodpoří myšlenku postupného zvyšování věkové hranice pro odchod do penze.
Miroslav Grebeníček nepatří k mediálně všudypřítomným hvězdám české politiky. Důvěrně ho znají vlastně jen čtenáři komunistických Haló novin, Naší pravdy a účastnící stranických mítinků. Většina lidí je tak ochuzena o jeho myšlenky a nevšední, takřka básnickou imaginaci.