23.jpg

1995/23

Koupit vydání
22.jpg Vydání 29. 5. – 5. 6. 1995 24.jpg Vydání 12.–19. 6. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Pryč s násilím, ať žije romantika Tereza Brdečková Koncem prosince oslaví kinematografie sté narozeniny, protože oficiálně se zrodila 28. prosince 1895 při promítání prvního filmu bratří Lumierů.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Když se z biče stane oprátka Teodor Marjanovič Vydá-li se někdo do jámy lvové a přitom nechce lvy rozzuřit, musí se mít hodně na pozoru. Jak to ale udělat, když jsou lvi tak dotěrní, že občas nezbývá než po nich prásknout bičem a odehnat je? Revoluce pod střechou světa Jiří Svítek Na komunismus jsou lidé na východě Evropy zvláště citliví. A tak když letos přijíždějí do Nepálu, ať již jako turisté, horolezci, nebo obchodníci, vždy je doprovázejí smíšené pocity. Proč? Kdo získá a kdo ztratí Maciej Szymanowski Uzavřený. Přepjatý. Nedůvěryhodný. Vytáčí se. Podle východoevropských norem není alkoholikem, avšak pije hodně vodky a v USA by byl za alkoholika považován. Co zbylo z pravoslaví Dimitrij Běloševský Nezřídka lze nyní vidět čelné ruské představitele, včetně prezidenta Jelcina, jak se horlivě křižují a naplňují pravoslavné obřady, aby tak dokázali, že pravoslaví se opět stalo vládnoucí ideologií Ruska.
Civilizace
Vnitřní potřeba revolty Jana Novozámská Uplynulo již 35 let od chvíle, kdy zahynul francouzský spisovatel, filozof, nositel Nobelovy ceny Albert Camus a kdy poblíž místa katastrofy - jeho vůz narazil na platan - byla nalezena aktovka s těžko rozluštitelným rukopisem úvodu k autobiografickému románu První člověk.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Stočlenné policejní komando rozehnalo sněm ukrajinské mafie v pražském restaurantu U Holubů. Za zpěvu písní na téma lásky a odpuštění prošel Mostem pochod křesťanů pro Ježíše Krista. V centru Břeclavi se objevili bobři. Likérka Božkov byla prodána do německých rukou.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Rozhovory
Kdo slepě věřil v pokrok, nebyl prozíravý Olga Nytrová JOSIF POUSTOTOV, vl. jm. Alexander Petrovič P. (na snímku druhý zleva), je archimandritou (představeným, titulárním opatem) jednoho z klášterů poblíž Sergieva Posadu (dříve Zagorsk) a tajemníkem nejvyššího představitele Ruské pravoslavné církve, moskevského metropolity Kyrila.
Ekonomika
Stát se nikdy nemýlí Petr Hampl Zákon o zadávání veřejných zakázek není ještě v platnosti ani půl roku, ale už je zřejmé, že nefunguje tak, jak by měl. Modrá armáda vyhrožuje stávkou Jan Macháček Dráha je opět na chvíli centrem pozornosti. Po lékařích a učitelích pohrozili stávkou za zvýšení mezd i železničáři a navíc ředitel ČD Emanuel Šíp oznámil svou rezignaci. Dojde-li ke stávce, bude to stát celé hospodářství spoustu peněz.
Komentáře
Souboj dvou snímků Teodor Marjanovič Zpravodajství o posledních událostech v Bosně doprovodily dva záběry: první ukazoval vojáky OSN, připoutané k srbským muničním skladům, a druhý startující letouny Severoatlantické aliance. Kam kráčí naše nejsilnější strana Richard Štencl Dlouho očekávaný text, formulující nově základní ideová východiska a záměry Občanské demokratické strany, spatřil zhruba před měsícem světlo světa. Na rozdíl od programových materiálů ODA a ČSSD není primárně určen voličské veřejnosti, ale má posloužit spíše potřebám strany samotné. Až se zima zeptá Zbyněk Petráček Teprve až se vyrovnáme s Čechy a dosáhneme s nimi shody, definitivně skončí studená válka. Poměr k Polákům, po desítky let právě tak komplikovaný, se urovnal v roce 1990 uznáním hranice na Odře a Nise - cenou za německou jednotu. Obecní aféra s tržním koncem Vladimír Mlynář Skandál s obecním bytem premiéra skončil. Úspěšně. Po ostré kampani tisku a kritice vedení ODS, která se mu dostala minulý čtvrtek na schůzce politického grémia, se Václav Klaus rozhodl vrátit pětipokojový byt, jenž mu na jeho žádost přidělila radnice na Praze 6.
Domov
Reaktory pro Pchjongjang Jindřich Šídlo Rok a půl po neúspěšném pokusu prodat atomové reaktory Íránu je generální ředitel Škody Plzeň Lubomír Soudek přesvědčen, že konečně stojí blízko velkému obchodnímu úspěchu na poli jaderné energetiky. Al Capone 1995 Martin Kontra Nedávno zaplavily český tisk inzeráty nabízející neuvěřitelnou věc: možnost stát se vlastníkem bytu v hlavním městě. Za nabídkou stojí bankovní dům Skala, respektive jeho dceřiná firma - Pražská správa nemovitostí (PSN), a ceny doslova vyrážejí dech. Dvoupokojový byt, který dnes na černém trhu stojí minimálně 750 tisíc, prodává PSN za pouhého čtvrt milionu. Partajní účty Tomáš Němeček Volební kampaně pochroumaly rozpočty českých stran natolik, že se z toho dodnes těžce vzpamatovávají. Vyplývá to ze stranických finančních zpráv za loňský rok, které byly minulý týden v budově Parlamentu zpřístupněny novinářům (k nahlédnutí jsou každé pondělí). Vítáme šlapanické paliče Petr Hampl Série pravidelných požárů v brněnském předměstí Šlapanice skončila. Městečko však spolu s úlevou zažilo i šok: dopadení žháři patří k ozdobám zdejšího hasičského sboru, a vždycky to byli "takoví slušní hoši".
Téma
Zeman for premier Vladimír Mlynář, Petr Holub, Richard Štencl Šlágrem letošní politické sezony je česká sociální demokracie. S dvaadvaceti procenty volebních preferencí se minulý měsíc dostala na dohled dosud bezkonkurenční ODS a významně se tak posunula ke svému cíli: zvítězit ve volbách v roce 1996.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte