Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Obecní aféra s tržním koncem

Skandál s obecním bytem premiéra skončil. Úspěšně. Po ostré kampani tisku a kritice vedení ODS, která se mu dostala minulý čtvrtek na schůzce politického grémia, se Václav Klaus rozhodl vrátit pětipokojový byt, jenž mu na jeho žádost přidělila radnice na Praze 6.

Skandál s obecním bytem premiéra skončil. Úspěšně. Po ostré kampani tisku a kritice vedení ODS, která se mu dostala minulý čtvrtek na schůzce politického grémia, se Václav Klaus rozhodl vrátit pětipokojový byt, jenž mu na jeho žádost přidělila radnice na Praze 6. „Nedocenil jsem všechny souvislosti,“ řekl premiér novinářům. Na závěr si pak ovšem neodpustil svoji prohru osladit poněkud nedůstojným prohlášením: „Vím, že řada členů federální vlády a poslanců dostala byt v Praze a nikdo ani nehnul brvou.“

V uplynulém týdnu bylo již mnohokrát řečeno, že se premiér podáním žádostí o přidělení obecního bytu dopustil velké politické chyby a popřel tržní zásady, které sám hlásá. Aféra to byla opravdu trapná. Kdo ji sledoval, styděl se. Klausovy vytáčky připomínaly argumentaci těch, kdo za komunismu levně kupovali domy zabavené emigrantům. Stejně jako dnes předseda ODS i oni tehdy jen „řešili svoji bytovou nouzi“ a jen si „podávali normální žádosti“ na příslušný úřad.

Trapnost premiérova jednání zřejmě časem překryjí jiné zajímavější události. Konec celé aféry však přesto znamená předěl na cestě ke kultivaci zdejšího politického života. Napříště si již každý veřejný činitel bude muset dát pozor, pokud bude od úřadů „normálně“ žádat něco, co je jeho spoluobčanům odepřeno. A ještě jedna věc: těžko říci, zda Klause více zaskočil dosud nepoznaný tlak veřejnosti, nebo fakt, že už není schopen „zválcovat“ vedení své strany. Jeho prohra každopádně ukazuje, že konkurence na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.