Reklama
 
32.jpg

1995/32

Koupit vydání
31.jpg Vydání 31. 7. – 7. 8. 1995 33.jpg Vydání 14.–21. 8. 1995
Kultura
Pro potěchu Viktor Šlajchrt Kulturní přehled pro tento týden. Prověřování časem Tereza Brdečková V roce 1957 natočil Luis Buňuel Anděla zkázy. Ve filmu hrají neznámí a nevýrazní neherci, točilo se v dekoracích a v podmínkách, s nimiž režisér nebyl spokojen, a přesto vzniklo geniální dílo: vybraná společnost se po večeři ve velkém domě odebere do salonu, z něhož pak nikdo není schopen odejít, aniž by k tomu byl viditelný důvod. Dlouhá bezohledná jízda Josef Moník Na podzim roku 1980, několik týdnů předtím, než byl zavražděn, řekl John Lennon v interview pro časopis Playboy: "Víte, všichni gratulují Stounům, že už jsou spolu sto dvanáct roků.
Zahraničí
Týden ve světě Respekt Krátký přehled zahraničních událostí. Ve volené monarchii Petr Zídek Poslední červencový den přijali poslanci obou francouzských sněmoven na společné schůzi na zámku ve Versailles ústavní zákon, který mění vztahy mezi základními složkami moci. Visegrád na Baltu Tomáš Jelínek Estonsko, Litva a Lotyšsko v červnu podepsaly evropské dohody (Europe agreements) s Evropskou unií. Přidaly se tak k zástupu států, které by se chtěly stát jejími členy. Samotná Unie s tímto krokem poměrně dlouho váhala. Mezi jestřáby a pragmatiky Dimitrij Běloševský Během sedmiměsíční války v Čečensku zahynulo podle odhadů 15 až 30 tisíc osob. Velký rozptyl v počtech naznačuje, že počet obětí je zřejmě vyšší a že s přesnými čísly to bude jako se sovětskými "odhady" obětí velké vlastenecké války z let 1941-45. Nad Moldávií rudé slunce nezapadá Ladislav Mertl Ze strážnice vypochoduje rozložitý důstojník, bodrý čítankový ataman s knírem vydatně přesahujícím čelní obrys obličeje. V podpaží nese s neuvěřitelnou lehkostí školní stolek, v pěsti druhé ruky třímá za nohu překližkovou sesli: jako by právě vyhodili frekventanta večerního studia vojenské akademie i se škamnou.
Domov
Extremista v dejvické škole Petr Třešňák Na jedné straně vůdčí osobnost Nadace S.O.S Animals, kterou Ministerstvo vnitra podezírá z extremismu. Na straně druhé autor projektu, který dotují ministerstva kultury a školství, pražský magistrát a Nadace Olgy Havlové. Vyhazov za členství v odborech Martin Kontra Nový český primát se narodil u Frýdlantu. V tamní vesničce Bulovka už měsíc probíhá pokus, jak zakroutit krkem odborům. Autorem je pražská firma Bohemia Royal Trading Ltd. a pokusné podmínky má ideální: jelikož nedávno koupila jediný podnik v okolí, vládne nad pracovními příležitostmi minimálně čtvrtiny místních obyvatel a může jim diktovat cokoli. Kolik váží slovo Milana Uhdeho Marek Švehla Po dvou týdnech od republikánské výtržnosti na půdě parlamentu je zřejmé, že státní moc spolkla hořkou pilulku bez mrknutí oka. O trestu pro stráž, která odmítla splnit rozkaz, se neuvažuje, a závažný šrám na vážnosti zákonodárného sboru se dokonce nikdo nesnaží ani vyšetřit. Trvale udržitelné ministerstvo Marek Švehla Necelý rok zůstane ministru životního prostředí Františku Bendovi k naplnění základního programového dokumentu - koncepci ekologické politiky.
Téma
Češi na cestách Petr Holub, Petr Zídek Tři dny v New Yorku, dva dny v Las Vegas, čtyři dny havajská pláž, dva dny na vykopávkách v Mexiku a cestou zpátky zastávka v Paříži. To je podle obchodního ředitele Čedoku Svatopluka Rady obrázek ideální dovolené, kterou si pro svou rodinu objednává český podnikatel.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Dvanáct čelných představitelů normalizačního režimu bylo obviněno z vlastizrady. Na Strahově hráli a tancovali Rolling Stones. Rozlitý med způsobil dopravní zácpu v Jihlavě.
Rozhovory
Staří náckové mají radost, mladým se to líbí Teodor Marjanovič HANS-HENNING SCHARSACH (* 1943) je novinář, pracuje v největším rakouském týdeníku News jako šéf zahraničního oddělení. Ve své rodné zemi se proslavil knihou Haiderův boj, která se stala neprodávanějším rakouským titulem svého žánru.
Ekonomika
Světlo na konci tunelu Ondřej Vojtěch Cenový nárůst z počátku července pomalu ochabuje. Potvrzují se tak názory některých obchodníků, kteří předpokládají, že burza bude minimálně ještě v průběhu srpna stagnovat. Výraznější změny kurzů jsou očekávány nejdříve v září, kdy se bude burzovní trh dělit na tři části. Dumping opět v konjunktuře Jan Ferenc Před čtrnácti dny oznámili zástupci hutních společností Vítkovice, Nová huť Ostrava a Třinecké železárny, že zatím "odmítají poskytnout Evropské komisi (a nepřímo i sdružení západoevropských ocelářů) informace o své výrobě v požadovaném rozsahu a termínu".
Civilizace
Od šesté do sedmé miliardy Zbyněk Petráček Na Zemi nyní žije 5,7 miliardy lidí. V nadcházejících deseti letech se podle projekcí OSN bude absolutní roční přírůstek udržovat nad cifrou 86 milionů. V roce 2015 má Zemi obývat 7,1 až 7,8 miliardy lidí.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Komentáře
Vyhláška na ochranu republiky Petr Zídek Od prvního září se bude muset cizinec ze země, se kterou máme bezvízový styk, při náhodné kontrole na hranicích prokázat částkou odpovídající sedmi tisícům korunám. Toto opatření zavádí nová vyhláška Ministerstva vnitra. Raději konec s hrůzou než hrůzu bez konce Zbyněk Petráček Rusko před týdnem varovalo Chorvaty kvůli jejich "agresivní politice". Poskytlo tak dokonalou ukázku řeči o provaze v domě oběšencově. Chorvati teď přece nečiní nic jiného, než co dělají sami Rusové v Čečensku: vojenskou silou brání svou celistvost. Zajímavý nápad do předvolební kampaně Jan Macháček Hitem parného léta je postupný přechod financování našeho zdravotnictví na tzv. systém individuálních účtů. Už nějakou dobu je to myšlenka blízká srdci premiéra a několikrát jsme se mohli dočíst, že tento systém úspěšně funguje v zázračně prosperujícím Singapuru.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte